10 Temmuz 2018 00:52

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak kimdir?

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin ilk Hazine ve Maliye Bakanı olan Berat Albayrak kimdir?

Fotoğraf: Binnur Ege Gürün/AA

Paylaş

Berat Albayrakx 21 Şubat 1978’de İstanbul’da doğdu. Babası, Trabzon’un Dernekpazarı ilçesinin Yenice köyündendir. Liseyi Özel Fatih Koleji'nde okuyan Berat Albayrak daha sonra İstanbul Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü'nü bitirdi ve New York'ta Pace Üniversitesi'nde finans üzerine MBA yaptı. New York’ta okurken Tayyip Erdoğan’ın kızı Esra Erdoğan’la tanıştı.

1996 yılında çalışmaya başlayan Albayrak, 1999’da iş hayatına başladı ve Çalık Grubu'nun yurt içi ve yurt dışı şirketlerinde çeşitli görevler aldı. 2002’de ise Çalık Holding'in ABD ofisinde Finans Direktörlüğü ile görevlendirildi. 2006’da ABD'den Türkiye'ye dönen Albayrak, holdingin Mali İşler Genel Müdür Yardımcılığı’na, 2007’de Genel Müdürlüğe atandı. Bu süre boyunca holdingin ismi pek çok usulsüzlük ve yolsuzluğa karıştı, enerji piyasasındaki devlet destekleri ve teşvikleri oldukça tartışıldı.

2013’te özel sektörden ayrıldı ve Sabah gazetesinde köşe yazarlığı yaptı. Ayrıca Marmara Üniversitesi’nde de bankacılık ve finansman alanında ders verdi.

2015 yılındaki Haziran ve Kasım seçimlerinde AKP’den milletvekili olan Akbayrak, 24 Kasım 2015’te Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı görevini devraldı.

Albayrak 11 Temmuz 2004’te Tayyip Erdoğan’ın büyük kızı Esra Erdoğan ile Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre Merkezi’nde evlendi. Berat Albayrak'ın Ahmet Akif, Mahinur ve Sadık adında 3 çocuğu bulunuyor.

Berat Albayrak, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin ilk Hazine ve Maliye Bakanı oldu. (HABER MERKEZİ)

{{337260}}

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk kimdir?

SONRAKİ HABER

Eğitim Sen İstanbul ve Samsun'da 23 Kasım Ankara mitingine çağrı yaptı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa