09 Temmuz 2018 20:22

Fransa: ABD ile ticari savaş çoktan başladı

ABD’nin, Çin’e ek olarak yakın müttefiklerini de yüksek gümrük vergileriyle vurmasına sert tepki gösteren Fransa: Ticaret savaşı çoktan başladı…

EU2017EE Estonian Presidency/Flickr (CC BY 2.0)

Paylaş

ABD Başkanı Donald Trump’ın Çin’in yanı sıra ülkesinin en yakın müttefiklerini de yüksek gümrük vergileriyle vurmasına başından beri en sert tepkiyi gösteren Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire, ABD ile Avrupa Birliği (AB) arasında ticaret savaşının çoktan başladığını belirtti. Bir ekonomi konferansında “Mesele, ticaret savaşı çıkıp çıkmayacağı değil, zira savaş çoktan başladı” diyen Fransa Maliye Bakanı, ABD Başkanı’nı AB’ye yeni gümrük vergileri getirmemesi yönünde uyardı.

‘SALDIRIYA UĞRARSAK KARŞILIK VERİRİZ’

“Yarım gümrük vergilerinde yeni bir artış olursa, mesela otomotiv sanayiine ek vergiler getirilirse, Avrupa’nın birleşik ve egemen bir güç olduğunu göstermek için birlik içinde güçlü tepki vermeliyiz” diyen Bakan Le Maire, “Saldırıya uğrarsak kolektif ve kararlı şekilde karşılık vereceğimiz bilinsin” ifadelerini kullandı.  

“AB, Meksika ve Kanada’dan çelik ithalatına ek yüzde 25, alüminyum ithalatına ek yüzde 10 gümrük vergisi getiren Trump, karşı tarafın misillemesi üzerine de AB’de üretilen tüm araçlara yüzde 20 gümrük vergisi getirme tehdidinde bulunmuştu.

“On yıllardır süregiden otomotiv ithalatının Amerikan otomobil sanayiini daralttığına dair kanıtlar var” diyen Trump, ABD Ticaret Balanlığına da ABD’nin AB ile ticarette verdiği açığı ve AB’ye yeni vergi uygulamak gerekip gerekmediğini incelemesi talimatını vermişti. Bakanlık raporunu temmuz sonunda açıklayacak.

ABD ELÇİSİNDEN TEKELLERLE GİZLİ TOPLANTI

Almanya’da ise ABD’nin Berlin Büyükelçisi Richard Grenell’in otomotiv tekelleriyle gizli toplantı yapması tartışılıyor. Koalisyon hükümetinin ortağı Sosyal Demokrat Parti (SPD) Genel Başkanı Andrea Nahles dün duruma tepki gösterdi.

Die Welt am Sonntag gazetesine konuşan SPD lideri, Richard Grenell’in BMW AG, Daimler AG, Volkswagen AG gibi Alman otomotiv devlerinin CEO’larıyla kapalı kapılar ardında toplantı yaptığı ve Amerikalı diplomatın ABD ile AB arasındaki tüm otomobil ithalatına gümrük vergilerinin kalkması yoluyla sorunun çözülmesi önerisine Alman şirket yöneticilerinin destek verdiği haberleriyle ilgili değerlendirmede bulundu.

‘MUZ CUMHURİYETİ DEĞİLİZ’

“ABD Büyükelçisi’nin böyle bir konuda görüşmeler yürütmesi, ilk kez duyulan bir şey. Bu nasıl bir davranış, nasıl bir yöntemdir. Grenell rolünü bilsin” diyen Nahles, “Washington gümrük vergileriyle ilgili konuşmak istiyorsa bunun muhatapları ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross ile Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanı Peter Altmaier’dir. Biz muz cumhuriyeti değiliz” dedi. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

NATO Zirvesi’nde gerilim bekleniyor

SONRAKİ HABER

Kocaeli'deki fabrika yangınında yaralanan işçi yaşam mücadelesini kaybetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa