09 Temmuz 2018 14:08
Son Güncellenme Tarihi: 09 Temmuz 2018 15:36

ODTÜ Medya Topluluğu'nun ekipmanlarına el koydular

ODTÜ yönetimi, mezuniyet törenindeki protestotu görüntüleyen ODTÜ Medya Topluluğu'nun ekipmanlarına el koydu.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

ODTÜ yönetimi, 2018 yılı mezuniyet törenindeki protestoyu görüntüleyen ODTÜ Medya Topluluğu'nun ekipmanlarına “Görüntülerde ODTÜ küçük duruma düşürülüyor” gerekçesiyle el koydu.

ODTÜ mezuniyet töreninde rektörü protesto eden öğrencilerin ardından bu kez ODTÜ Medya Topluluğu hedef oldu. ODTÜ Medya Topluluğu bünyesinde yayın yapan “AnlatHocam” isimli youtube kanalında yayınlanan görüntülerin, “ODTÜ'yü küçük duruma düşürdüğü” iddia edildi. Okulun Kültür İşleri Müdürlüğü öğrencileri arayarak topluluğa verilen tüm ekipmanları iade etmelerini istedi. Bunun üzerine öğrenciler topluluğa alınan fotoğraf makinesi, kamera, mikrofon gibi tüm ekipmanları okula teslim ettiler. ODTÜ Medya Topluluğu yaşananlara ilişkin yaptığı açıklamada, topluluk işlerinin “doğal olarak” askıya alındığını duyurdu.

'PROVOKASYON' DİYEN DEKANA PROTESTO

Mezuniyet töreni ve sonrasında yaşananları değerlendirmek için öğrenciler bugün forum düzenledi. Kimya Bölümü amfisinde yapılan foruma gelen Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Ahmet Oral, mezuniyette yaşanan protestoyu provokasyon olarak niteledi ve rektöre karşı protestonun fakülte birincilerinin ödül törenine yansımasının yanlış olduğunu, rektörlüğün de zor zamanlar yaşadığını söyledi. Bunun üzerine öğrenciler, özel güvenlik görevlileri tarafından darbedildiklerini, eylemin pankartı tutanlarla sınırlı olmadığını hatırlatarak alkışlarla ve masaya vurarak Oral'ı protesto etti. Forumda söz alan öğrenciler, ODTÜ'nün üniversitelere yönelik saldırılara karşı dirayetli olan birkaç üniversiteden biri olduğunu dile getirdi. Fakat üniversitelere yönelik saldırılara karşı görünür ve bütünlüklü olarak karşı durulması gerektiğini belirten öğrenciler, mücadele biçimlerini arttırmak gerektiğinin altını çizdi. Öğrenciler, ODTÜ'nün öğrenci toplulukları, fakülte temsilcilikleriyle örgütlü mücadele zemininin güçlendirilmesi gerektiğini söyledi.

KAMPÜSE POLİS ABLUKASI

ODTÜ öğrencileri, mezuniyet töreninde taşınan pankartlar ve rektör protestosu nedeniyle gözaltına alınan arkadaşlarının serbest bırakılması için kampüste toplandı. Rektörlüğe yapılacak yürüyüş öncesi ODTÜ'ye çok sayıda polis girdi. Hazırlık Binası önünde buluşan öğrenciler  “ODTÜ’de ve Ülkede Tek Adama Biat Etmeyeceğiz” pankartıyla Rektörlük önüne yürüyerek açıklama yapacaktı. Ancak polislerin rektörlük binası ve fizik çimleri önüne yığınak yapmasıyla açıklama iptal edildi ve öğrenciler dağıldı. Bundan yaklaşık yarım saat sonra polisin gitmesini bekleyen 3 öğrenci gözaltına alınmak istendi. Araya giren akademisyenler öğrencilerin gözaltına alınmasını engelledi.

ÖTK BAŞKANI GÜR SERBEST BIRAKILDI

Öte yandan ODTÜ mezuniyet töreninde Rektör Verşan Kök'i protesto ettiği için evine yapılan polis baskınıyla gözaltına alınan ODTÜ Öğrenci Temsilcileri Konseyi (ÖTK) Başkanı Özgür Mehmet Gür sabah saatlerinde serbest bırakıldı.

“Tayyipler alemi” pankartı nedeniyle biri pankartı basan baskıevi çalışanı olmak üzere 5 kişi hakkında salı gününe kadar gözaltı kararı bulunuyor. (Ankara/EVRENSEL)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Galatasaray'ın KAP'a bildirdiği Henry Onyekuru kimdir?

SONRAKİ HABER

Balçova'da kadın hakları tartışıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa