09 Temmuz 2018 13:07

Erdoğan'ın yeminiyle 'yeni sistem' resmen başlayacak

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, TBMM'deki yemin töreni sonrası şaşaalı bir törenle yeni dönemi resmen başlatacak.

Fotoğraf: Murat Kaynak/AA

Paylaş

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bugün TBMM'de edeceği yemin sonrası yeni sistem resmen başlayacak. Yeni kabine ise saraydaki "Cumhurbaşkanlığı Göreve Başlama Töreni"nin ardından açıklanacak.

Törene 22 devlet başkanı, 28 başbakan ve parlamento başkanı ile 6 uluslararası örgütün genel sekreteri katılacak.

Öncelikle Cumhurbaşkanı Erdoğan, saat 16.30'da Türkiye Büyük Millet Meclisinde (TBMM) yemin edecek ve 'Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi' resmen başlamış olacak. Ardından, 17.15'te Anıtkabir'i ziyaret edecek Erdoğan, saraya geçerek saat 18.00'de başlayacak "Cumhurbaşkanlığı Göreve Başlama Töreni"ne iştirak edecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, sarayda Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga tarafından karşılanacak.

Cumhurbaşkanlığına makam aracıyla hareket edildikten sonra, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi A Kapısına varışta Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konvoyuna Atlı Tören Birliği katılacak.

101 PARE TOP ATIŞI

Erdoğan'ın süvari birliğiyle saraya girişi sırasında 101 pare top atışı yapılacak. Ayrıca Hava, Kara ve Deniz komutanlıklarına bağlı ordu karargahlarında da 101'er pare top atışı gerçekleştirilecek.

Törende, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, Cumhurbaşkanlığı Devlet Klasik Türk Müziği Korosu, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Armoni Mızıkası, TSK Mehteran Takımı ile TSK Tarihi Birlik de yöresel kıyafetleriyle hazır bulunacak.

"Cumhurbaşkanlığı Göreve Başlama Töreni" sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan, törene katılan misafirleri onuruna akşam yemeği daveti verecek. Konuk devlet başkanları onuruna verilecek akşam yemeğinde, eski Almanya Şansölyesi Gerhard Schröder ve Tunus Nahda Hareketi Lideri Raşid Gannuşi gibi Erdoğan'ın özel dostları da yer alacak.

Tören sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan saat 21.30'da düzenleyeceği basın açıklamasıyla, yeni Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin ilk kabinesini açıklayacak.

ÖZEL 1 LİRALAR BASTIRILACAK

Törene ayrıca Balkanlar, Kafkasya ve Orta Asya'dan siyasi ve dini temsilciler de katılacak. Törene görevli ve davetlilerle birlikte 10 bin kişi katılacak.

Misafirlere, darphane tarafından özel bastırılan ve arka yüzünde  törene ilişkin enstantanelerin bulunduğu 1 liralardan hediye edilecek. Bu özel paraların bir kısmı da tedavüle sokulacak. Ayrıca tören gününe özel pul bastırılacak. (AA)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Bobo, Alanyaspor'a imza attı

SONRAKİ HABER

Kılıçdaroğlu: Erken seçim talebi gelirse, 'Hay hay' deriz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa