09 Temmuz 2018 11:53

Almanya'da binlerce kişi mülteciler için yürüdü

Almanya'nın Berlin, Frankfurt, Ulm, Bremen, Münih, Hannover ve Heidelberg kentlerinde mülteciler için yapılan eylemlere toplam 12 bin kişi katıldı.

Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

Almanya hükümeti ve AB tarafından Akdeniz üzerinden gelen mültecilerin engellenmesi yönünde alınan kararlara karşı cumartesi günü Almanya’nın birçok kentinde protesto gösterileri düzenlendi. Akdeniz’de değişik kurumlara ait gemilerin sığınmacıları kurtarmaya devam etmesi gerektiği çağrısında bulunanlar sığınma hakkının bir insan hakkı olduğuna dikkat çekti.

Berlin, Frankfurt, Ulm, Bremen, Münih, Hannover, Heidelberg gibi kentlerde yapılan gösterilere toplam 12 bin kişi katıldı. En kalabalık gösteri ise başkent Berlin’de düzenlendi.

Eylem çağrısında bulunan “Deniz Köprüsü” adlı örgütün temsilcisi Timo Fischer, eylemlere toplam 700 kişinin katılmasını beklediğini, ancak 12 binden fazla insanın katılmasının kendilerini de şaşırttığını dile getirdi.

Berlin’de Başbakanlık Binası önünde “Akdeniz’de ölümlere son” pankartının arkasında bir araya gelen binlerce kişi daha sonra kent içinde bir yürüyüş gerçekleştirdi. Bazı eylemciler, sığınmacıların durumuna dikkat çekmek için can yelekleri giydi. Başta İtalya ve Malta olmak üzere birçok Akdeniz ülkesi, sığınmacıları kurtaran yardım gemilerinin limanlara yanaşmasına karşı çıkmıştı.

Eylemlerde ayrıca Afrika ülkelerine sığınmacı kamplarının kurulması planına da karşı çıkıldı.

BM tarafından verilen bilgiye göre yılbaşından bu yana 1400 sığınmacı Akdeniz’de hayatını kaybetti. (Köln/EVRENSEL)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Cezayir’in güneyinde halk sokaklara döküldü

SONRAKİ HABER

Erzurum'da kimyasal maddeden zehirlenen 17 kişi hastaneye kaldırıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa