08 Temmuz 2018 11:57

Almanya’da yeni polis yasasına karşı büyük gösteri: İptal edin!

Düsseldorf’ta bir araya gelen 18 bin kişi, 'Polis Yetkilerini Artırma Yasası’na karşı yürüdü; 'İptal edin' çağrısı yaptı.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Selçuk KOZAN
Düsseldorf

Almanya’nın Kuzey Ren Vestfalya eyaleti hükümeti tarafından hazırlanan Polis Yetkilerini Artırma Yasası’na karşı eyaletin başkenti Düsseldorf’ta sendikalar, siyasi partiler, çeşitli kitle örgütleri ve inisiyatiflerin çağrısıyla bütük bir gösteri düzenlendi. Cumartesi günü Sendikalar Birliği (DGB) binası önünde başlayan gösteriye, organize komitesinin yaptığı açıklamaya göre 18 bin kişi katıldı. Yasasın Mecliste görüşülmesinin yaz tatili sonrasına bırakılması, polisin eyleme katılımı azaltmak için yaptığı tehdit içerikli açıklamalara ve eylemin yaz tatili öncesi gerçekleşmesine rağmen katılımın beklenenin çok üzerinde olması, halk arasında yasaya tepkinin tahmin edilenden de yüksek olduğunu gösterdi.

Yeni polis yasasını protesto eden vatandaşlar pankartlar, dövizler ve sloganlar eşliğinde eyalet parlamentosuna doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüş boyunca eyleme katılanların sayısı arttı. Gençlerin katılımi ise dikkat çekiciydi.

TARAFTAR GRUPLARINDAN YOĞUN KATILIM

Schalke 04, Düsseldorf ve FC Köln futbol kulübü taraftarları yürüyüşe güçlü katılanlar arasındaydı. Yüzlerce döviz ve pankartın taşındığı kortejde coşku ve sloganlar yürüyüşe damgasını vurdu. Taraftarlar yasanın iptal edilmesi çağrılarını yürüyüş boyunca dile getirdiler.

Yürüyüş Eyalet Parlamentosu önünde yapılan mitingle devam etti. Değişik örgütler adına yapılan konuşmalarda, çıkacak yasanın bir an önce iptal edilmesi çağrısı dile getirildi. Yasanın özgürlükleri ve demokratik hakları ortadan kaldırılacağını aktaran konuşmacılar,  bu yasanın derhal iptal edilmesi istendi.

Yürüyüşe eyalet parlamentosunda muhalefette bulunun SPD ve Yeşiller de destek verdi. Ayrıca Sol Parti, MLPD, DKP, DİDF gibi pek çok örgüt ve kurum da pankart ve bayraklarıyla eylemde yerini aldı. DİDF Gençlik gençlik örgütleriyle birlikte gençlik blokunda beraber yürüdü.

Almanya Demokratik Kürt Toplumu (Nav-Dem)  yürüyüşe kitlesel olarak katılarak, son günlerde polisin Kürt derneklerine yönelik baskılarını kınayan döviz ve pankartlar taşıyarak tepkilerini dile getirdiler.

YASADA NELER YER ALIYOR

CDU-FDP koalisyon hükümetinin iş başında olduğu Kuzey Ren Vestfalya eyaletinde hazırlanan yasa tasarında “terör tehlikesine karşı” polise daha fazla yetkilerin verilmesi öngörülüyor. Buna göre polisin somut bir şüphe olmadan istediği zaman trafikte kontrol yapması, kişi ve araçları aramasının önü açılıyor. Yine kamuya açık alanlara daha fazla kameranın yerleştirilmesi, hiçbir delil olmadan zanlı görülen kişilerin telefonları başta olmak üzere bütün iletişin araçalarının dinlenmesi, içeriğinin değiştirilmesi hedefleniyor.

Ayrıca ihtiyaç duyulması durumunda şüpheli kişilerin yurt dışına çıkması ve başka kişilerle görüşmeler yapması da yasaklanabilecek. Şüphelinin oturduğu yerden başka bir yere gitmesi de yasaklar arasında yer alıyor. Bunu güvence altına almak için elektronik kelepçe takılabilecek.

Eyalette şu anda gözaltı süresi en fazla 48 saat. Ancak gelecekte bu süre bir hafta (holiganlar), 10 gün (aile içi şiddet) ve 28 güne (terör şüphesi) çıkarılabilir.

Ayrıca bugüne kadar 12 saatle sınırlandırılan kimlik tespit süresi gelecekte 7 güne çıkarılıyor.

Meclisteki ilk geniş tartışmanın 7 Haziran’da yapılması planlanan yasa daha sonra tepkiler nedeniyle yaz sonrasına bırakıldı.

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

TÜMÖD: Botanik Bahçesine dokunma!

SONRAKİ HABER

EMO Bilim - Akademi - Mühendislik buluşması gerçekleşiyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa