07 Temmuz 2018 18:58

İptal kararına rağmen Kazım Koyuncu için bir araya geldiler

7-8 Temmuz tarihlerinde İstanbul'da düzenlenmesi planlanan Kazım İsyandır günleri, Beşiktaş Kaymakamlığı’nın iptal kararına rağmen başladı.


Fotoğraf: Özcan Yaman / Evrensel

Paylaş

"İnsan Ölür İsyan Yaşar" sloganıyla düzenlenen Kazım İsyandır günleri, Beşiktaş Kaymakamlığı’nın iptal kararına rağmen Abbasağa Parkı’nda düzenleniyor.

Güvenlik önlemi alınamayacağı gerekçesiyle Beşiktaş Kaymakamlığı tarafından etkinliğin iptal edilmesine tepki gösterenler, Abbasağa Parkı'nda bir araya geldi.

Burada düzenlenen basın açıklamasında kaymakamlığın aldığı karara tepki gösterildi:

“Barış içinde bir dünyayı bütün insanlığa bütün kalbiyle dileyen, dostumuz Kazım Koyuncu’nun aramızdan ayrılışının 10. 11. ve 12. yıllarında  yer kavgasının olmadığı yerde Kazım’ın dostlarıyla onu seven ve özleyen herkesle bir aradaydık. Bu sene yani 13. yılında da bir araya geldik. Ancak Beşiktaş Kaymakamlığının aslında politik olan keyfi bir engellemesi ile karşı karşıyayız.

Yerim yurdum yoktur benim, Dünyada bir yerdeyim ben diyen Kazım’ın kendisidir isyan, engellenemez. Dünyaya hiçbir şey bırakmamış insanlar bugün Kazım’ın ürettiği sevgiyi yok edebileceklerini sanıyorlar, ellerinde bulunan güçlerle bugün burada sadece sahne kurulmasına engel olabilirler. Kazım’ın ürettiği 3-5 kişilik olmayan sevginin çoğalmasına engel olamayacaklardır.

Bizler biliyoruz ki Kazım yalnızca kurulan sahnede değil, her bir horon halkasında, karınca telaşında, dağların arasından uzanıp Karadeniz’e kavuşan derelerin sesinde, ağaç dolusu yaprakta, yüzümüze dokunan yağmur damlalarında, salıncaktan düşüp yeniden ayağa Kalkan çocukların inancında ve hep onurumuzdadır.

Yıllar önce Kazım Koyuncu “Beni Çernobil değil Türkiye’deki sistem kanser etti” demişti. Kazım’ın bahsettiği sistem tam olarak bugün yaşadığımız sistemin ta kendisidir.  Yerel yönetimler ve üstleri baş ve bakanları OHAL bahanesiyle sanatın önüne set çekebileceklerini, hafızalardan silebileceklerini düşünüyorlar. Bizler Kazım’ın dostları, sevenleri, yoldaşları ve onu özleyenler olarak bugün burada yapılmak istenen engellemelere karşı bir aradayız ve bir arada olmaya devam edeceğiz.”

Kazım İsyandır günleri çeşitli etkinliklerle devam ediyor. (İstanbul/EVRENSEL)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Toprak altında kalıp öldü, geride çizmeleri kaldı

SONRAKİ HABER

Paylan'dan Bakana: Herhalde ben soydaş değil, akraba oluyorum

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa