08 Temmuz 2018 03:14

Adana'da pazardayız: Zammı yapanlar bizim maaşımızla pazara çıksın

Açıklanan enflasyon rakamlarının ardından Adana'da semt pazarına çıktık. Vatandaşın mutfağı yanıyor.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Volkan PEKAL
Adnan KARATAŞ
Adana

TÜİK haziran ayı enflasyonunu yüzde 2.61 olarak açıkladı, yıllık enflasyon ise yüzde 15.39 ile rekor kırdı. Enflasyon oranı ana akım medyada emekliye müjde olarak verilirken, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ‘bazı ürünlerdeki’ zamları ‘ekonominin gereği’ olarak açıkladı. Peki sadece bazı ürünlerin mi fiyatı arttı? Adana’da semt pazarları bunun tersini söylüyor. Şakirpaşa semt pazarında görüştüğümüz işçisi de emeklisi de “Mutfak yanıyor. Zamları yapanlar gelsin bizim maaşlarımızla geçinsin” diyor. 

KIZI KANSER OLAN KADININ SARIMSAK MÜCADELESİ

Adana’nın Seyhan İlçesi’ne bağlı Şakirpaşa mahallesinde sempt pazarında vatandaşla yıllık yüzde 15.39 gerçekleşerek rekor kıran enflasyonun hayatlarına nasıl yansıdığını sorduk. Pazarın bitimine doğru pazarda hâlâ kalabalık gözlemleniyor. Bazı vatandaşlar tezgahını kaldıran esnafın döktüğü sarımsaklardan sağlamlarını seçmeye çalışıyor. İsmini vermek istemeyen emekli bir kadın derdini dökmek istercesine konuşuyor: “Kızım kanser, oğluma baktıramadık kanserden öldü. Her şey para. Kızım Acıbadem’de yatıyor şuan. Günlük 100 lira veriyoruz. Refakatçi için 320 lira istiyorlar. Bir yemek 60 lira. Devlet hepsini karşılamıyor. Bin 300 lira ile geçim mi oluyor? Kendileri utansın. İnsana vicdan lazım. Gelsinler bizim maaşımızla geçinsinler bakalım geçinebiliyorlar mı?” 

‘PATATES 50 KURUŞ MU? MUTFAK YANIYOR?’

Konuştuğumuz bir esnaf satışların çok güzel olduğunu patatesin pazarda 50 kuruşa satıldığını iddia edince çevresindeki insanlardan tepki görüyor. Tepki gösterenlerden Gönül isimli bir yurttaş, “Her şey pahalı, mutfaklar yanıyor. Kimse bir şey alamıyor, dolanıp dolanıp boş gidiyorlar. En ucuz Adana diyorlar patates 2,5 lira. Bibere el değmiyor, meyve yiyemiyorlar” sözleriyle karşılık veriyor.  

PAZAR BÜTÇESİ 10 LİRA

O sırada konuşmaya dahil olan esnaflardan Kadir İlsider, “Milletin alım gücü yok. Millet ne yapacağını şaşırmış durumda” diye konuşuyor. Kadir Şentürk de pazarda temizlik eşyaları satarak evini geçindiriyor. Şentürk, “Islak mendil 1 liraydı, şimdi biz 1 liraya toptan alıyoruz, peçete 50 kuruştu, şimdi toptan 50 kuruş. Alım gücü yok. 10 lirayla pazara geliyor, 50 lirayla pazara geliyor. Domates 5 lira, patates 4 lira, soğan 3 lira…” diyor.

‘PAZARIN BİTİMİNE GELİYORUZ’

Filiz isimli yurttaş daha ucuza almak için pazara bitime yakın gelmeye çalıştıklarını belirterek şu cümleleri kuruyor: “Bu durumda iyi bir ürün de alamıyoruz. Almak isteyip alamadığımız ürün çok oluyor. Temel olarak domates, patates, soğan, uygun diye kavun… Her şeyden birer kilo ile 1 hafta idare ediyoruz” dedi. 

‘MEMLEKETE BİLE GİDEMİYORUZ’

Bin lira emekli maaşı olduğunu söyleyen Ali Topal, “400 lira ev kirası, 100 lira elektrik geldi, 60 da su… Geriye 440 kalıyor. Ben daha memleketim Malatya’ya gidemedim” diyerek yakınıyor. 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

2,5 yaşındayken istismara uğradı, dava 7 yılda sonuçlandı

SONRAKİ HABER

1938 Dersim Katliamı'nın tanığı Dengbêj Silo Qiz hayatını kaybetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa