04 Eylül 2012 11:36

Orman yangınlarının failleri ortaya çıkarılsın

OHAL’in ilk uygulandığı 19 Temmuz 1987’den günümüze kadar Dersim’de yaşanan orman yangınlarının faillerinin ortaya çıkarılması talebiyle İHD ve Baro Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Orman yangınlarının asıl nedeninin Kürt sorununun çözümsüz bırakılması olduğuna dikk

Orman yangınlarının failleri ortaya çıkarılsın

Paylaş
Kemal Özer

İHD Dersim Temsilciliği ve Dersim Barosu, OHAL’in ilk uygulandığı 19 Temmuz 1987’den bu yana gerçekleşen orman yangınlarının faillerinin ortaya çıkarılması talebiyle Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Konuyla ilgili Dersim Barosu’nda basın toplantısı düzenlendi. Dersim Baro Başkanı Fatma Kalsen, uzun bir süredir Dersim ve ilçelerinde çıkan orman yangınlarını hatırlatarak, bu orman yangınlarına müdahale edilmediği için günlerce devam ettiğini söyledi.  

SORUMLULAR SORUMLU DAVRANMIYOR

Orman yangınlarını söndürmekle sorumlu olan yetkili kurumların gerekli önlemleri almadığı ve zamanında müdahale etmediğinin tespit edildiğine de dikkat çeken Kalsen, yüzlerce hektarlık ormanlık alanların yangınlardan dolayı yok olduğunu belirtti. Çıkan orman yangınlarıyla birlikte halkın kaygılarının tekrar gündeme geldiğini anlatan Kalsen, “Neydi o kaygılar örneğin, 1990’lı yıllarda devletin terörle mücadele kapsamı içerisinde merkez ve birçok ilçede köy yakma, ev yakma olayları gerçekleşmişti. Bunlar tamamen hukuk dışı yapılmıştı. Halkın geçmişte yaşadığı bu kaygılar tekrar bir gündem olarak karşımıza çıktı. Biz de suç duyurusunda bulunduk” dedi.

YANGINLAR OPERASYONLARIN SONUCU

Kalsen, suç duyurusunda  OHAL’in ilan edildiği 1987’den bugüne kadar bölgede  çıkan orman yangınlarına sebebiyet veren kişilerin tespit edilerek,  soruşturmanın kapsamlı olarak yürütülüp  bir sonuca varılmasını talep ettiklerini de söyledi. Kalsen, orman yangınlarıyla ilgili hem mevcut kanunların hem de uluslararası sözleşmelerin de ihlal edildiğini belirtti. Geçmişte hukuk dışı uygulamalara göz yumulmasının çevrenin ciddi tahribatına da neden olduğunu anlatan Kalsen, yangınların büyük ölçüde bölgede yapılan operasyonlar sonucu çıktığını belirtti.

KOVUŞTURMA AÇILMADI

İHD Dersim Temsilcisi Barış Yıldırım, daha önceki suç duyurularını da hatırlatarak, suç duyurularının takipsizlikle sonuçlandığını söyledi. Soruşturmanın kovuşturmaya dönüşmediğini ve ceza davalarının da açıklanmadığını anlatan Yıldırım, delil olarak ise Tunceli Orman İşletme Müdürlüğü’ndeki kayıtlar ile medyada çıkan haberlerin istenmesini talep ettiklerini belirtti. Yıldırım, medyada çıkan haberlerde şüphe ve faillerin açıkça ortaya konulmasına rağmen hiçbir gazete ve televizyon haberinin ihbar olarak kabul edilmediğine dikkat çekti.

KRİMİNAL VAKA DEĞİL

Askeri operasyonlarda kullanılan ağır silahların kullanılmasının orman yangınlarında kastın olduğunun işareti olduğunu belirten Yıldırım, buna karşın etkin bir soruşturma ve kovuşturma yapılmadığını söyledi. “Bu sorun kendiliğinden meydana gelen kriminal bir vaka değil. Bilindiği üzere bölgemizde süren çatışma ve şiddet ortamı var. Bu  Kürt sorununun çözümsüzlüğünün ürettiği bir durum” diyen Yıldırım, orman yangınları ile ilgili bilgisi olan ve tanık olan herkesin Cumhuriyet Savcılığı’na müracaat ederek bildiklerini ve gördüklerini anlatmasını istedi. Ovacık’ta Kızık ve Hanuşağı köylülerinin asker ve özel harekat timleri tarafından tehdit edilmelerini de vahim olarak değerlendiren Yıldırım, OHAL, çatışma, şiddet ve baskının hiçbir sorunun çözümünde tarihten de anlaşılacağı gibi çözücü olmadığını dile getirdi. Yıldırım, Dersim’deki  insan hakları savunucuları ve demokratik kuruluşlar olarak olayı kınadıklarını belirtti. (DersimEVRENSEL)


ÖNCEKİ HABER

İTO: ÖSYM Başkanı istifa etsin

SONRAKİ HABER

100. yıl logosu esinlenme mi, çalıntı mı?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa