07 Temmuz 2018 11:00

Kuzey ülkeleri polisleri arasında işbirliği 

Fin, Danimarkalı ve İsveçli polis devriyeleri Norveç'te çalışabilecek. 

Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

Norveç Emniyet Genel Müdürü John Ståle Stamnes Norveç devlet kanalı NRK’ye yaptığı açıklamada “Bakanlık şu anda iki ikili anlaşma geliştiriyor. Bir anlaşma, kriz durumlarında polis özel birimleri arasındaki karşılıklı yardım ile ilgili. Diğeri ise genel olarak farklı polis işbirliği biçimleriyle ilgili. Anlaşmaların imzalanmasından sonra bakmamız gereken bir takım zorluklar tespit ettik” dedi ve haberi doğruladı. 

NRK Cuma günkü haberinde Norveç polisi, İskandinav komşularında devriye, hızla harekete geçme/yola çıkma ve soruşturma yapabilme çalışmaları, ve de bunun tersi olan bir anlaşmayı, Norveç Adalet Bakanı Tor Mikkel Wara ile  diğer Kuzey ülkeli meslektaşları ile Haziran ayında imzaladıklarını açıkladı.

Habere göre bu yaz Norveç ve İsveç Adalet Bakanlığı iki yeni ikili polis anlaşmasını görüşecekler. NRK’ye açıklama yapan Polis sendikası sekreteri Paal Balchen "Norveç'teki İsveç polisi, Norveç polisinin yerini almamalı, ama buna bir ek olmalı. Bunun, ulusal polis kapsamını düşürmek için bir fırsat olarak görülmemesi önemlidir” dedi. 

NRK bu Kuzey ülkeleri Norveç, Danimarka, İsveç, İzlanda ve Finlandiya'daki polislerin daha geçiş olarak birbirlerine yardım edebilme çalışmasını ilk olarak polis dergisi olan Politiforum açıkladığını söyledi. 

Daha önce de, acil durumlarda müdahale, bomba ekibi, helikopter, terör saldırıları veya rehineler gibi ciddi olaylarda birbirini destekleme gibi birbirlerine yardım çalışmaları vardı. Ancak bu yeni anlaşmada ayrıca polislerin birbirlerinin topraklarında devriye gezme, akut durumlara müdahale etmek ve birbirlerinin ülkesinde ön soruşturmalar yapabilmelerini içeriyor.

Norveç Polis sendikasının ise anlaşmaya sıcak baktığı fakat bunun ulusal polis kapsamını düşüreceğinden korktukları belirtiliyor. Başka bir endişeleri ise eğitim farkı. Norveç polisinin üç yıllık yüksel okul eğitimi varken örneğin Danimarka’da polis altı aylık hızlı bir eğitimden sonra göreve başlıyor. (Oslo/EVRENSEL)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Haber siteleri KHK'yi bekleyemedi, olmayan ihraç listesini yayınladı!

SONRAKİ HABER

Sendikalardan Erdoğan’ın işsizlikle ilgili sözlerine tepki: Gerçeği perdeliyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa