07 Temmuz 2018 03:15

Rıza Türmen: Asıl tartışılması gereken seçimin meşruiyeti

CHP Eski Milletvekili Rıza Türmen, tartışılması gerekenin 24 Haziran seçimlerinin meşruiyeti olduğunu belirterek 'CHP tartışmasını anlamıyorum' dedi.

Fotoğraf: DHA

Paylaş

Şerif KARATAŞ
İstanbul

CHP Eski İzmir Milletvekili Rıza Türmen, CHP tartışmasını anlayamadığını belirterek "Burada asıl tartışması gereken şey seçimin meşruiyeti idi” dedi. Türmen, iktidara yakın basının CHP’yi tartıştırtarak, bazı şeylerin üstünün örtülmek istendiğine dikkat çekti.

24 Haziran seçimlerinin ardından CHP’de başlayan olağanüstü kurultay tartışmalarına ilişkin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Eski Yargıcı, CHP Eski Milletvekili ve Demokrasi İçin Birlik Sözcüsü Prof. Dr. Rıza Türmen ile konuştuk.

Kimin doğru, kimin yanlış olduğu meselesinin olmadığını belirten Türmen, şunları söyledi: “Yalnız bu tartışma için ya da bir değişim öngörülüyorsa, yerel seçimleri beklemek herhalde doğru olurdu. Yerel seçimlerden önce böyle bir tartışmayı ortaya çıkartmak, CHP bakımından önemli olmadı. Asıl yapması gereken şey, bu birlikteliği konsolide etmek önemli. Bu birlikteliği bundan sonra da yakalamak lazım. Sadece seçim bakımından değil, onun ötesinde yakalamak böyle bir birlikteliği yakalamak, çalışma birlikteliğini sağlaması lazım.”

‘SEÇİMLER NE KADAR MEŞRUİYETE SAHİPTİR?’

CHP tartışmasını anlayamadığını belirten Türmen devamında şunları dile getirdi: “Burada asıl tartışılması gereken şey seçimin meşruiyeti idi. Seçim ne kadar bir meşruiyete sahiptir? Yani bu seçim yapılış koşulları nasıl eşitti? Bunu Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT)  gözlemcisi yazıyor. Bunu AGİT’in gözlemci heyetinin raporlarında bulabiliyoruz ancak. Yani AGİT gözlemci heyetlerinin konuştuğu, gördüğü ve tartıştığı şeyleri biz niye asıl tartışma konusu yapmıyoruz. Bunu anlayabilmiş değilim doğrusu. Burada asıl konuşulacak şey, bu seçimlerin eşitsiz koşullarda geçti. Gerek rekabet bakımından gerek maddi kaynaklar bakımından gerek medyadaki görünürlük bakımından, gerek sandıkların taşınması sırasında kaybolan oylar bakımından, kaybedilen oylar bakımından, bunları ortaya çıkartıp konuşmak gerekir son seçimlerle ilgili olarak.”

Söz ettiği başlıkların konuşulmadığına dikkat çeken Türmen, “CHP konuşuluyor. Buradaki  en önemli mesele değil. En önemli mesele bu seçimlerin ne kadar doğru dürüst, ne kadar adil  ne kadar rekabet, ne kadar eşitlik ilkesine uygun bir seçim olduğu” ifadelerini kullandı.

‘CHP’Yİ TARTIŞARAK BİR TAKIM ŞEYLERİN ÜSTÜNÜ ÖRTÜYORSUN’

Hükümete yakın basının CHP kurultay tartışmasının öne çıkartmasına ilişkin Türmen’in değerlendirmesi ise şöyle oldu: “Herkesin işine geliyor. CHP dışında görüyorsunuz. CHP’yi böyle gündem konusu haline getiriyorlar. Türkiye’de enflasyon artı, her şey daha kötüye gidecek. Daha otoriterleşen bir rejim gelecek. O sırada CHP’yi konuşursan, bir takım şeylerin üstünü örtmüş oluyorsun.”

Türmen, CHP’nin birlikteliği sağlaması gerektiğini ifade ederek, “Diğer partilerle, sivil toplum örgütleriyle birlikte çalışma projelerini geliştirmesi lazım. Daha demokratik bir Türkiye alternatifini ortaya çıkartması lazım. CHP’nin bunlarla uğraşması lazım.”

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Kazım Koyuncu anısına düzenlenen 'Kazım İsyandır' günleri yasaklandı

SONRAKİ HABER

Balçova'da kadın hakları tartışıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa