06 Temmuz 2018 20:21

Adana’da ilk kez yapılacak Onur Yürüyüşü yasaklandı

Adana’da ilk kez yapılmak istenen LGBTİ+ Onur Yürüyüşü’ne Adana Valiliği tarafından 'Halkı kin ve nefrete düşürmek' iddiasıyla yasaklandı.

Fotoğraf: Cem GÜL

Paylaş

Adana LGBTİ+ Dayanışma, Adana’da ilk defa yapılmak istenen LGBTİ+ Onur Yürüyüşü’ne Adana Valiliği tarafından izin verilmedi. Adana Valiliğin, yasaklama gerekçesinde şu ifadeler yer aldı:

“Açık alanda yapılacak olan etkinliğin, halkın sosyal sınıf, ırk, din, mezhep veya bölge bakımınsa farklı özelliklere sahip bir kesimini, diğer bir kesimi aleyhine kin ve düşmanlığa alenen tahrik edeceği, bu nedenle kamu güvenliği açısından açık ve yakın tehlikenin ortaya çıkabileceği, ayrıca terör örgütlerinin karşıt görüşlü gruplara yönelik eylem arayışı içerisinde olduğu yönündeki istihbari bilgiler göz önünde bulunduğundan, yapılmak istenen etkinliğin, organizasyona katılacak grup ve şahıslara yönelik olarak bir takım toplumsal duyarlıklar olabileceğinden dolayı bahse konu etkinliğinin yapılmasının uygun olmayacağı.”

Polis, 19 Haziran’da İstanbul’da yapılmak istenen Onur Yürüyüşü’ne de müdahalede bulunmuş, 4 kişi gözaltına alınmıştı. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Binali Yıldırım'dan yeni KHK açıklaması: İhraçlar olacak

SONRAKİ HABER

Ali Tütmez mezarı başında anıldı: Yeri doldurulamaz bir boşluk

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa