06 Temmuz 2018 15:46

Mahkeme, Rektör Erkan İbiş’i değil, akademisyeni haklı buldu

Ankara Bölge İdare Mahkemesi, Doç. Dr. Gülseren Adaklı’ya verilen cezayı hukuksuz bularak iptal etti.

Logo: Ankara Üniversitesi

Paylaş

Doç. Dr. Gülseren Adaklı hakkında, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesinde öğretim üyesiyken sendikanın e-posta grubuna gönderilen bir ileti nedeniyle açılan idari soruşturmada verilen ceza iptal edildi.

Ankara Bölge İdare Mahkemesi 4’üncü İdari Dava Dairesinin kararında, cezanın kanun maddesiyle örtüşmediği belirtildi. Kararda, “Anılan cezanın tayininde hukuk devletinin temel ilkelerinden sayılan ölçülülük esasına ve hakkaniyet kurallarına uyulmadığı görülmüştür” denildi.

‘ÖDETTİĞİ CEZALARI BU DÜNYADA İADE EDECEK’

Gazete Duvar’dan Nurettin Öztatar’ın haberine göre kararı sosyal medya hesabından değerlendiren Gülseren Adaklı, “Rektör Erkan İbiş’in kişisel çıkarı için kurumu kullanarak şahsıma açtığı soruşturmaya ve cezaya itiraz etmiştim, mahkeme beni haklı buldu! Bize ödettiği cezaların hepsini ama hepsini bu dünyada iade edecek!.” dedi. 4 Mayıs 2016’da tarihinde Adaklı’nın da üyesi olduğu Eğitim Sen’in Cebeci e-posta grubuna gönderilen kısa bir notta, Rektör İbiş’in Cebeci Kampüsündeki fakültelere yönelik tutumunun hakkındaki yolsuzluk iddialarını savuşturma amacıyla ilgili olabileceği iddia ediliyordu. Söz konusu yazışmaya ulaşan Erkan İbiş, Hukuk Müşavirliği aracılığıyla Adaklı’dan “yolsuzluk iddiası”yla ilgili elindeki bilgi ve belgeleri sunmasını istemiş, Adaklı ise avukatı aracılığıyla bu istemin usulsüz ve hukuka aykırı olduğunu bildirerek istemi yanıtsız bırakmıştı. Bunun üzerine Ankara Üniversitesi Rektörlüğü, “Rektöre saygısızlık” iddiasıyla soruşturma başlatmış ve 4 Temmuz 2016’da 1/30 oranında aylıktan kesim cezası vermişti.

1 Eylül 2016 tarihinde çıkarılan 672 sayılı OHAL KHK’siyle Doç. Dr. Gülseren Adaklı’nın, üniversiteyle ilişiği kesilmişti. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Figen Yüksekdağ’ın duruşması ertelendi

SONRAKİ HABER

Hami Aksoy: Barış Pınarı Harekatı'nı sürdürme hakkını saklı tutuyoruz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa