06 Temmuz 2018 13:53

Savcıdan gazetecinin beraatine itiraz: Görüntü çekmişse örgüt üyesidir

2014'te askerlerin açtığı ateşte ölen Mehdin Taşkın için yapılan eylemi görüntüleyen DİHA Muhabiri Ramazan Akoğul'un beraatine itiraz edildi.

Fotoğraf: DİHA

Paylaş

Diyarbakır'ın Lice ilçesinde 2014 yılında askerlerin ateş açması sonucu yaşamını yitiren Mehdin Taşkın’a ilişkin yapılan protesto eyleminde bir grubun Dicle-Hani kara yolunu trafiğe kapatmasını görüntüleyen Gazeteci Ramazan Akoğul’un beraatine savcı itiraz etti. Savcı Akoğul’un görüntü çekmesine müdahale edilmemesini “örgüt üyeliği” için delil gösterdi.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığının “yol kapatma eylemi” ile ilgili başlattığı soruşturma kapsamında aralarında kapatılan DİHA Muhabiri Ramazan Akoğul’un da bulunduğu 7 kişi gözaltına alındı. Mahkemeye çıkarılan 5 kişi tutuklanırken, Gazeteci  Ramazan Akoğul ile birlikte bir kişi daha serbest bırakıldı. 7 kişi hakkında açılan davanın Diyarbakır 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesinde 14 Nisan 2016’da görülen ilk duruşmasında tüm tutuklular tahliye edilirken, davanın esası hakkında mütalaasını açıklayan duruşma savcısı, 7 kişi hakkında beraat kararı verilmesini talep etti. DİHA Muhabiri Ramazan Akoğul’un ise örgüt ile “organik bağ” kurduğunu savunan savcı, 15 yıla kadar hapis istemiyle cezalandırılmasını istedi. Davayı karara bağlayan mahkeme, tüm sanıkların beraatine kararı verdi. Duruşma savcısı, yasaya ve usule aykırı olduğunu ileri sürdüğü beraat kararının kaldırılması için Antep Bölge Adliye Mahkemesine istinaf talebinde bulundu. Savcı istinaf dilekçesinde, yol kesme eylemi yapan örgüt üyeleri tarafından hiçbir müdahale olmaması gözetildiğinde Gazeteci Akoğul’un örgüt üyeleriyle “güven ilişkisinin” oluştuğunu ileri sürerek, Akoğul’un örgütün hiyerarşik yapısı dışında “Örgüte üye olma” suçundan cezalandırılmasını talep etti.  (Diyarbakır/MA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

TTB: Çocuk istismarında öncelik, önleyici hizmetlere verilmeli 

SONRAKİ HABER

Avusturya'da "İbiza skandalı" soruşturmasında çok sayıda kişi gözaltına alındı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa