06 Temmuz 2018 23:27
Son Güncellenme Tarihi: 08 Temmuz 2018 10:20

‘Çocuklara şiddet ve istismar’ birçok yerde protesto edildi

Türkiye'nin dört bir yanında çocuklara yönelik şiddet ve istismar olayları düzenlenen yürüyüş ve basın açıklamaları ile protesto edildi.


Fotoğraf: DHA

Paylaş

Çocuklara yönelik istismar ve şiddet protesto edilmeye devam ediyor.

TRAKYA KADIN DERNEKLERİ FEDERASYONU: ÇÖZÜM İDAM DEĞİL

Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Trakya Bölge Temsilciliği’nin çağrısıyla, Çorlu’da düzenlenen yürüyüşe yüzlerce kişi katılarak başta çocuk istismarı olmak üzere, kadın cinayetlerine, cinsel saldırılara karşı idam değil çözüm istedi.

Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Trakya Bölge Temsilciliği’nin çağrısıyla son zamanlarda artan çocuk istismarı, çocuk cinayetleri ve kadın cinayetlerine karşı Çorlu’da yüzlerce kişi yürüyüş gerçekleştirdi. Düzenlenen yürüyüşe Umudunu Kaybetme Derneği, Kadın Meclisi, Çocuk Gelişimi Öğretmenleri, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Çorlu Kadın Platformu, Eğitim Sen, siyasi parti kadın kolları üyeleri, Çorlu Belediyesi Başkanı Ahmet Sarıkurt ve vatandaşlar katılım sağladı.

Çorlu Şehitliği’nden başlayan yürüyüş, Atatürk Meydanı’na kadar sürdü. Meydana gelindiğinde basın açıklaması yapıldı. Açıklamayı Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Trakya Bölge Temsilcisi Feray Karagöz yaptı. Karagöz ülkedeki, istismar, şiddet ve cinsel saldırılara dikkat çektiği sözlerini “Hukukun verdiği cezasızlık örnekleri de ne yazık ki kişileri bu eylemleri yapmaktan çekinir kılmıyor. Türkiye’de kadın ve çocuk alanında çalışan sivil toplum örgütleri ve psikologlar olduğu halde bu kurumların fikirlerinin önemsenmediği bir yaklaşımda, görüşüp, konuşup bu işi halledebilecek bir etkiyi ortaya koymak varken, bu işleri siyaset üstü bir kulvara taşıyıp ülkenin geleceği olarak düşünmek varken, hala aynı noktada olduğumuzu görmek ne yazık ki çok üzücü” diye sürdürdü.

‘DERDİMİZ İDAM DEĞİL’

Karagöz idam cezası söylemlerine dair de konuşarak “Bozuk plak gibi idam ve kastrasyon denmesi, buna da bazı vatandaşların can havliyle destek vermesi bizim canımızı sıkıyor. Ülkemizde çocuklara yönelik istismar vakaları son 10 yılda yüzde 700 artmıştır. Sadece bu oran bile sorunun boyutlarının ne kadar vahim olduğunu göstermektedir. 2008-2016 yılları arasında 104 bin 531 çocuk kaybolmuştur. En az 121 kadın ve 9 çocuk öldürüldü. 34 kadın tecavüz, 103 kadın taciz edildi. Bizim derdimiz idam ve kastrasyon değil. Bizim derdimiz, yeniden yapılandırılacak bir düzen sistemi de değil. Cezalandırmadan önce önlemek için politikalar üretmemiz şart” dedi.

‘SİYASİLERDEN ACİL BEKLENTİLERİMİZ’

Karagöz, açıklamasının devamında “Çocuklarımız için bakanlık kurulsun. Çocuk hakları sözleşmesi uygulansın. İyi hal indirimleri kaldırılsın. Eğitim sisteminde ilkokuldan başlayarak, çocuklara istismardan korunma yolları anlatılsın. Kadınlar için de Kadın Bakanlığı kurulsun. İstanbul sözleşmesi tüm hükümleri ile uygulansın. Faillere uygulanan iyi hal indirimi kaldırılsın. Eğitim sistemi toplumsal cinsiyet eşitliğine dayalı yapılandırılsın. Bu ülke hepimizin ve hep birlikte şiddete dur diyelim” dedi. (Çorlu/EVRENSEL)


ESKİŞEHİR'DE CEZA İNDİRİMLERİNE TEPKİ

Eskişehir'de bir grup kadın ve çocuk, çocuk istismarına karşı yürüyüş yaptı.

Sevinçle Elele Yardımlaşma Dayanışma Eğitim ve Kültür Derneği (SEVDER) tarafından düzenlenen yürüyüş, Porsuk Bulvarı Mustafa Kemal Atatürk Caddesi girişinde başladı. Aralarında kadın ve çocukların bulunduğu onlarca kişi, dövizlerle tepkilerini ifade etti. Yürüyüşte sık sık 'Çocuğa uzanan eller kırılsın', 'Çocuğuma dokunma', ‘Taciz istemiyoruz', 'Anneyiz, haklıyız, çocuğuma dokunma' ve 'Hayvanlara eziyet istemiyoruz' şeklinde sloganlar atıldı.

Yürüyüşün ardından açıklamayı Cemrem Türkmen yaptı. Türkmen şunları söyledi:

“Bir çocuğun, bir kadının, bir sokak hayvanının çıkaramadığı ses olmak zorundayız. Şiddet ve cinsel istismara karşı koruma yasası istiyoruz. Bizlere ve annelerimize yapılanlar birer insanlık suçudur. Bu suçları işleyen kişilerin, iyi hal ve benzeri gerekçelerle ceza indirimlerinden faydalanması, hatta serbest bırakılması bu konuda gerekenlerin yapılmadığını bir kez daha bize göstermektedir. Bu insanlık dışı suçlar, bireysel suç olarak ele alınamaz. İstismar insanlık suçudur.” (DHA)


İZMİR KADIN PLATFORMU: ÇÖZÜM HADIM DEĞİL KORUYUCU ÖNLEMLERDİR

İzmir'de eylem yapan kadınlar Eylül ve Leyla cinayetlerinin son bulmasını isteyerek sorumlusunun AKP iktidarının olduğunu belirtti. Hadım ve idam gibi insan haklarına aykırı düzenlemelerin çözüm olmayacağını da vurgulayan kadınlar, çocukların istismara uğradığı şartları ortadan kaldırılmasını ve koruyucu-önleyici hizmetleri kurumsallaştırılmasını istedi.

İzmir Kadın Platformu yakın zamanda artan şiddet ve istismar haberleri ile ilgili basın açıklaması yaptı. Kadınlar açıklamada yaşananların kader ve münferit olmadığını ifade ederken sebebinin çocuklara, kadınlara ve hayvanlara yönelik bilinçli bir şekilde düşmanlığı arttıran yasaların ve söylemlerin olduğunu dile getirdiler.

Alsancak ÖSYM önünde başlayıp Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde biten yürüyüşte kadınlar 'Çocuk İstismarına Karşı Ses Çıkar', 'Eylül Leyla Son Olsun Çocuklar Yaşasın' , 'Yasalarınız Batsın Çocuklar Yaşasın' ve 'AKP'den Hesabı Kadınlar Soracak' sloganlarını attılar. 

Çocukların hayatlarının devlet tarafından korunmadığı için çalındığını belirten Juliana Gözen "Bu toplumsal dönüşümün temel sorumlusu olan AKP, devletin çocukların istismara uğradığı şartları ortadan kaldırma ve koruyucu-önleyici hizmetleri kurumsallaştırma görevini yerine getirmek bir yana, istismarı sadece hastalık ve ceza eksenine yerleştirmekte, hadım gibi insan haklarına aykırı “çözüm”ler ortaya atmakta, toplumda açığa çıkan öfkeyi  gerçek sorumlu ve sebeplerden uzaklaştırarak sönümlendirmeye çalışmaktadır"

'FAİLLER ÇOCUĞUN RIZASI VARDIR DİYENLERDİR'

Çocuk istismarının araştırılması önergesini TBMM’de reddedenlerin, Eylül, Leyla ve daha nice çocuğun ölümünden sorumlu olduğunun da altını çizen Gözen şunları söyledi "Fail, çocukların istismarcısıyla evlendirilmesini öngören önergeyi utanmadan meclise getirenlerdir. İstismar Yasası için “Çocuğun rızasıyla yapılan işler” diyenler AKP’li bakanlardır, fail. Fail, Ensar Vakfı’nda gerçekleşen istismarın üstünü göz göre göre örtenlerdir, Ensar Vakfı’na sahip çıkanları tebrik etmek için mecliste, kuyruğa girenlerdir. “Bir kereden bir şey olmaz” diyerek çocuk istismarlarını yaşamlarımızın bir parçası haline getirmeye çalışanlardır, failler! Buradan, bir kez daha var güçleriyle çocuk istismarını normalleştirmeye çalışanlara, çocukların hayatlarını çalanlara sesleniyoruz : Faili tanıyoruz ve çocuklarımızı yaşatmak için mücadele edeceğiz!

KADINLARIN TALEPLERİ

♦ İstanbul Sözleşmesi ve Çocuk Hakları Sözleşmesi uygulanmalıdır. Bakanların koordinasyonunda hazırlanan Çocuk Koruma Hizmetlerinde Koordinasyon Strateji Belgesi uygulanmalıdır.

♦ Failleri korumaya çalışan uygulamalara, cezasızlığa son verilmeli, indirimler uygulanmamalıdır.

♦ Çocuğa yönelik cinsel istismar, hastalık veya bireysel bir sapkınlık değildir. Sorun toplumsaldır! Çocuk istismarı, toplumdaki erkek egemen uygulamaların sebep olduğu ve meşrulaştırdığı bir şiddet suçudur.

♦ Çocuklar, üzerinde tahakküm kurulabilecek nesneler değil, hal ve özgürlük sahibi bireylerdir.

♦ Çocuklar için etkili, kolay ulaşılabilir, hak temelli ve güvenilir başvuru mekanizmaları oluşturulmalıdır.

♦ 18 yaşın altındaki her birey çocuktur. Tüm yasalar buna göre düzenlenmelidir. 16 yaşında hakim izni ile, 17 yaşında veli onayı ile evlenmeye izin veren Medeni Kanun düzenlemesi derhal kaldırılmalıdır!

♦ Çocukların, özellikle de kız çocuklarının eğitim dışında kalmasına sebep olan 4+4+4 gibi uygulamalara son verilmelidir.

KONAK KENT KONSEYİ DE AÇIKLAMA YAPTI

Konak Kent Konseyi de çocuklara karşı suç işleyen failleri koruyan anlayış sürdüğü müddetçe çocukların korunamayacağını dile getirdi. Basın metnini okuyan Konsey Başkanı Hamit Mumcu da ölüm cezası ve hadım gibi cezaların suçların işlenmesine engel olmadığını ifade ederek "Şiddet şiddeti doğurur. Şiddete şiddet ile karşılık vermek değil  çocukların korunması için aile içinde başlayan ve eğitim kurumlarında devam edecek ve hayatımızın her alanını  etkisini göreceğimiz etkileyecek eğitim, koruma tedbirleri ve bunların uygulaması için yasal düzenlemelerin yapılması ve hayata geçirilmesi zorunludur. Konak Kent Konseyi  olarak çocuklarımızı her tür şiddet ve istismardan korumak ve onları yaşatmak için bugüne kadar verdiğimiz mücadelemizi  bugünden sonra da bu  yolda  arttırarak sürdüreceğiz" dedi.


KADIKÖY'DE ‘ÇOCUK İSTİSMARI’ PROTESTO EDİLDİ

Çocuk istismarına karşı Kadıköy Süreyya Operasının önünden Khalkedon’a yürüyüş ve basın açıklaması gerçekleştirildi. Yürüyüş boyunca çevredeki halktan eyleme alkışlarla destek verildi.

Yürüyüş başlamadan önce, grubun yürümesine izin vermeyen polis grubun ısrarlı duruşu sonrasında yürüyüşe engel olamadı. Daha sonra Süreyya Operasının önünden ‘’Çocuk istismarını meşrulaştıranlardan hesap soracağız!’’ pankartıyla yürüyüşe geçen grup ‘’susma haykır! İstismara hayır!’’, ‘’İstismarı aklama suçluları yargıla!’’ sloganlarıyla Khalkedon Meydanına yürüdüler.

KALICI YASAL ÇÖZÜM

Katledilen tüm çocuklar için yürüyen gruba çevredeki halktan ve esnaftan alkışlarla destek geldi. Grup ‘’Kadın ve çocuk cinayetleri politiktir’’, ‘’İstismarı meşrulaştıran zihniyet hesap verecek’’ , ‘’Çözüm idam değil çocuk merkezli politikalar’’ dövizleriyle kalıcı, sağlıklı ve yasal çözüm istedi.

Grup adına basın açıklamasını okuyan Emek Partisi üyesi Sedef Akçay; ’’Toplumdaki bu ’'ne yapacağını bilememe hali’, öfke yanlış adalet talebi ve yürek soğutma ihtiyacını kendine dayanak yapan hükümet, çocuk istismarını hadımla çözeceğini iddia eden bir tasarıyla karşımıza çıkabiliyor ve bu tasarı karşılık bulabiliyor.’’ dedi. Çocuk istismarını önlemeye yönelik adımları sayan Akçay, istismarın önlenilmesine odaklanılması, bunun için istismarı fark edebilecek bir izleme sistemi oluşturulması, istismarın yaşandığı anda çocuğun hızla korunması için müdahale ve iyileştirmelerin çocuğu korumaya yönelik olması gerektiğini belirtti. Akçay istismara karşı kurumların ortak çalışması gerektiğine dikkat çekti.

Eyleme AKA-DER, Devrimci Parti, EMEP, Halkevleri, HDP, KÖZ, SYKP, TÖP, TİP katıldı. 

BEYLİKDÜZÜ'DE SESSİZ YÜRÜYÜŞ DÜZENLENDİ

Beylikdüzü'de ise 'Büyüklüğünü göster küçüklerini koru' başlıklı sessiz yürüyüş düzenlendi. Beylikdüzü Belediyesi Başkanlığı'nın çağrısıyla düzenlenen yürüyüş, yaşam vadisinde gerçekleştirildi.

Katılımcıların çocuk istismarına dikkat çekmek amakcıyla mavi kurdele taktığı yürüyüş, yaklaşık 1 saat sürdü.

Yürüyüş sonrasında “Çocukların korunmasının 12 altın kuralı” isimli bildiri dağıtılarak, sinevizyon gösterimi ile ailelere çocuk istismarı konusunda bilinmesi gerekenler anlatıldı. (İstanbul/EVRENSEL)


ARTVİN

Artvin'in Hopa ilçesinde Sosyalist Kadın Meclisi, Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) CHP, Halkevleri, ÖDP ve HDP’li kadınlar çocuklara yönelik şiddet ve istismar olaylarını protesto etti. Hopa Belediye Parkında toplanan kadınlar İnönü Caddesi üzerinden başlattıkları yürüyüşleri Dumlupınar Caddesi üzerinden devam ettirerek Hopa Cumhuriyet meydanında sonlandırdı.

‘İstismara susma, Hesap sor’ pankartı açan kadınlar adına konuşan Sevcan Altunkaya, her gün bir çocuğun cinsel istismara uğrayarak öldürüldüğü bir ülkede yaşamaktan utanç ve öfke duyduklarını belirterek “Çocukları koruyamayan adaletsizlikten, hukuksuzluktan utanç ve öfke duyuyoruz. İstismara uğrayan ve katledilen Leyla ve Eylül ile tüm çocuklarımız için herkesi ses çıkarmaya çağırıyoruz. Çocukların düşlerini karanlığa teslim etmeyeceğiz. Onlar bizim karanlıklar giyip sessizce ölmemizi istiyorlar. Teslim olmayacağız, hesap soracağız” diye konuştu.

SEVDA KARACA: 'YENİ YASA' DEDİKLERİ İSTİSMARI AKLAMA YASASI!

'ARTIK ÇOCUKLAR İSTİSMARA UĞRAMASIN'

Trabzon’da, Emek ve Demokrasi Güçleri Platformu üyeleri Uzun Sokak’ta toplandı, ‘Çocuk istismarına son’, ‘İstismarı aklatmayacağız’ ve ‘Tecavüze dur de’ yazılı dövizlerle Atatürk Alanı’na yürüdü. Kortejin önünde yürüyen çocuklar da ‘Çocuklar ölmesin resim de yapabilsin’ yazılı pankart taşıdı. CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya’nın da katıldığı basın açıklamasında konuşan Emek ve Demokrasi Güçleri Platformu üyesi Şerife Uyanık, çocukların güvenli bir ülkede, güvenli bir gelecek teminatıyla yaşaması gerekliliğini ifade etti. Uyanık, “Yine iki çocuğumuzun kaçırılması, istismara uğraması, öldürülmesi haberiyle içimiz acıdı, kahrolduk, öfkelendik. Leyla ve Eylül ikisi de çocuk, ikisi de tüm çocuklar gibi korunması ve hakları gözetilmesi gereken çocuklarımız. Artık yeter! Hiçbir çocuk hiçbir şekilde istismara uğramasın” açıklamasının ardından eylem de sona erdi.


ANKARA-BATIKENT


ADANA

Geçtiğimiz günlerde katledilen Leyla ve Eylül ile tekrar gündeme gelen çocuk istismarını protesto etmek amacıyla Batıkent Halkı sokaktaydı. 
“Çocuk İstismarı Hastalık Değil , Suçtur” diyen Batıkent Halkı’nın çağrısı ile yaklaşık 400 kişi Batıkent Metro çıkışında buluştu. Siyah balonlar ve dövizlerle bir araya gelen kitle Batıkent Meydan’a doğru yürüdü. Yürüyüş esnasında güzergahtaki evlerden çok sayıda destek ve katılım oldu. 

Adana’da KESK ve kadın muhtarlar iki ayrı açıklama yaptı. Eğitim Sen Adana Şube binasında KESK Adana Şubeler Platformu’nun yaptı basın toplantısında artarak devam eden şiddetin toplumsal bir sorun haline geldiğine dikkat çekilerek önleyici tedbirler alınması gerektiği ifade edildi. 

'CİNSEL EDİM DEĞİL, ŞİDDET EYLEMLERİ OLARAK GÖRÜLMELİ'

TÜİK verilerine göre 2008-2016 yılları arasında 104 bin 531 çocuğun kaybolduğunu ifade eden KESK Adana Şubeler Platformu dönem sözcüsü Seçil Sönmez, “Kadına ve çocuğa yönelik cinsel istismar ve şiddet vakaları son 16 yılda artarak devam eden toplumsal bir sorun haline gelmiştir. Bu suçlar cinsel edim değil şiddet eylemleridir. Çocuk yaşta evliliklere izin verildi. 4+4+4 eğitim sistemine geçildi. ‘Bir kereden bir şey olmaz’ denildi. Diyanetin ve iktidar tarafından itibar gösterilen dini vakıf yöneticilerinin çocuğu ve kadını meta gören anlayışların uzantısıdır” dedi. 


İHD HATAY ŞUBESİ: DEVLET SORUMLULUĞUNU YERİNE GETİRMELİ

Bir tepki de İnsan Hakları Derneği (İHD) Hatay Şubesi Çocuk Hakları Komisyonu'ndan geldi. Çocuğa yönelik şiddet ve cinsel istsimara zemin olabilecek her türlü risk faktörlerinin bilimsel çalışmalarla tespit edilerek önleyici politikaların demokratik katılımla oluşturulması gerektiği vurgusu yapıldı. Açıklamada ayrıca, kapatılmış sivil toplum örgütlerinin yeniden açılarak bu konuda çalışma yapan örgütlere ve uzmanlara hak temelli politikaların geliştirilmesi çağrısında bulunuldu. 


KAYSERİ: 'EYLÜL VE LEYLA SON OLSUN…'

Kadın dayanışma derneklerinin çağrısı ile bir araya gelen Kayserililer, çocuklara yönelik şiddet ve cinsel istismar olaylarına tepki gösterdi, “artık yeter” dedi. Eylemde “Eylül ve Leyla son olsun, etkili çözümler üretilsin” çağrısı yapıldı.

Düzenlenen basın açıklamasında “Adalet Bakanlığı’nın verilerine göre yılda ortalama 8 bin çocuğun istismara uğruyor, bu günde yirmi bir çocuğun istismara uğradığını göstermektedir. Artık yeter!” denildi. Hadımın ve idamın çözüm olmadığını belirterek toplumsal, psikolojik, politik nedenlere yoğunlaşılması ve tedbirlerin alınması talep edildi.

“Geleceğimizi, çocuklarımızı karanlığa teslim etmeyeceğiz” diyen Kayserililer, yaşanan olaylar yüzünden çocuklarını eve hapsetmek zorunda kaldıklarını, istismara karşı kalıcı ve etkili çözümlerin üretilmesinin en acil taleplerinden olduğunu belirterek, yaşanan olaylarda söylemleri ve üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmemeleri nedeniyle hükümete karşı öfkeli olduklarını belirttiler. (Kayseri/EVRENSEL)


KOCAELİ: İZİN VERMİYORUZ, SESSİZ KALMIYORUZ

Çocuklara yönelik şiddet ve cinsel istismar olayları Kocaeli’de basın açıklamaları ile protesto edildi.

Derince ilçesi Yenikent Mahallesi'nde kadınlar Kocaeli Ekmek ve Gül Kadın Dayanışma Derneği’nin çağrısıyla bir araya geldi. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kocaeli Kadın Kolları Başkanı Songül Kaya, Emek Partisi (EMEP) İl Başkanı Arzu Erkan ve Yenikent Mahalle Muhtarı Asuman Ekerer’in katıldığı basın açıklamasında “Çocuklarımızın geleceğinin karartılmasına izin vermiyoruz, sessiz kalmıyoruz” dendi.

Ekmek ve Gül Kadın Dayanışma Derneği Yöneticisi Gözde Meydan’ın okuduğu basın açıklamasında, 3 ay önce Adana’da ve Antalya’da istismara uğrayarak katledilen çocuklar için de sokaklarda oldukları belirtildi. “Çocuklarımız ölüyor bedenleri lime lime edilerek, canları acıtılarak, yaralanarak, örselenerek, çocuk olmaktan çıkartılarak öldürülüyorlar. 2008-2016 yılları arasında kayda geçen 104.035 kayıp çocuklarımız için buradayız” denildi.

SİNEKLERİN ÖLDÜRÜLMESİ DEĞİL BATAKLIĞIN KURUTULMASI GEREK

Yaşanan olayların birkaç sapkının işiymiş gibi gösterildiğini, idamı ve hadımı tartıştırarak bataklığın kurutulmasıyla değil sineklerin öldürülmesiyle çözülecekmiş gibi anlatıldığını dile getiren Meydan, “Evet cezaların caydırıcılığı önemlidir, bu yüzden diyoruz ki iyi hal indirimleri, zaman aşımları bu davalarda uygulanmasın” ifadelerini kullandı. Cinsel istismarının suç gerçekleşmeden önlenmesini istediklerini dile getiren Meydan “İdam ve hadımla bu iş çözülemez. Eğer çözülseydi idamın uygulandığı ülkeler, çocuk istismarının tecavüzün en çok yaşandığı yerler olmazdı” dedi.

Basın açıklaması cinsel istismarının ve tecavüzün önlenmesi için sunulan talepler ile son buldu. Talepler şöyle:

"Çözüm isteniyorsa;

♦ Çocuk çocuktur ilkesi benimsenmeli ve 18 yaşının altında çocuğun rızası asla aranmamalı, çocuk istismarcıları cezasız bırakılmamalı

♦ İstismara uğrayan çocuk ve ailelere psikolojik destek sağlanmalı

♦ 18 yaş altı evliliklere izin veren yasa değiştirilmeli

♦ Kadınları, kız çocuklarını cinsel obje gibi gösteren, istismarı cezalandırmayan tüm politika, söylem ve uygulamalardan vazgeçilmeli. (Kocaeli/EVRENSEL)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

‘Engelsiz bir yaşam için 7 Temmuz Cumartesi günü sokaklardayız’

SONRAKİ HABER

Paylan'dan Bakana: Herhalde ben soydaş değil, akraba oluyorum

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa