06 Temmuz 2018 12:21

TCDD arazilerinin devredilmesine tepki

Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Ankara Şubesi , Ankara Garı yerleşkesindeki yaklaşık 49 bin 267 metrekarelik alanın devredilmesine karşı çıktı.

Görsel: TMMOB Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası

Paylaş

TMMOB Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Ankara Şubesi yaptığı açıklama ile Ankara Garı yerleşkesindeki yaklaşık 49 bin 267 metrekarelik TCDD arazisinin yeni kurulan Hacı Bayram Veli Üniversitesi’ne devredilmesini protesto etti.

Yapılan açıklamada 13 Mart 2018 tarihinde TCDD Genel Müdürlüğü ve TOKİ ile yapılan protokolle, Tarihi Ankara Garı yerleşkesindeki, 29216 ada 10, 12, 16 ve 19 nolu parsellerini kapsayan yaklaşık 49 bin 267 metrekarelik TCDD arazisinin üzerindeki sosyal tesislerin, lojmanların, kreşin ve birçok müze alanının bulunduğu alan önce

hazineye sonra da yeni kurulan Hacı Bayram Veli Üniversitesi’ne devredilmesi yönünde anlaşmanın sağlandığı ve söz konusu protokolün 21 Mart 2018 tarihinde TCDD yönetim kurulunca onaylandığı belirtildi..

Ankara Tren Garı’nın, Ankara'nın önemli tarihi simgelerinden birisi olmakla olduğu vurgulanan açıklamada “Ankara Garı, Cumhuriyet döneminde gerçekleştirilmiş en görkemli yapıtlardan olup, açılışıyla dönemin Avrupa'daki en modern gar binaları arasına girmiştir. Ankara’nın giriş kapısı olarak nitelendirilen Gar binası, içerisinde Atatürk Konutu ve Demiryolları Müzesi, Ankara Açık Hava Buharlı Lokomotif Müzesi, TCDD Demiryolu

Müzesi ve Sanat Galerisi gibi önemli unsurlar yer almaktadır. Cumhuriyet döneminin izlerini taşıyan Ankara TCDD arazileri birçok insanın hayatında unutulmaz anıya ev sahipliği yapmıştır” denildi.

 Hem ülkemizin hem de Başkent Ankara’nın en önemli tarihi değerlerinden olan, Tarihi Gar alanının bütünlüğünü bozacak bu uygulamadan derhal vazgeçilmesi gerektiği vurgulanan açıklamada şöyle denildi; “Daha önce de birçok kamu kurumuna ait parseller satılmış veya çeşitli sebeplerle devredilmişti. Halka ait taşınmazları ellerindeki yetkiler ile her ne sebeple olursa olsun elden çıkarmak isteyenler bu alışkanlıklarından bir an önce vazgeçmelidir. Kamuya ait parsellerin yeniden farklı amaçlarla kullanımının önünü açan, tarihi kent hafızasını ülkenin dört bir yanında silmeye çalışan, ülke tarihine, doğasına, değerlerine düşman olan bu yapıyla bütün hukuksal ortamlarda mücadelemizi sürdüreceğimizi belirtiriz.” (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

HDP'nin barajı aşmasına kızan Erdoğan, hıncını CHP'den çıkardı!

SONRAKİ HABER

Pompalı tüfekle öldürmeye teşebbüs eden erkeğe önce ceza sonra tahliye verildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa