'AB içerisine sığınmanın mümkün olmadığı koşullara doğru gidiliyor'

Gazeteci Yücel Özdemir, AB'de mülteci krizine ilişkin süren tartışmaları anlattı.

06 Temmuz 2018 10:52
Son Güncellenme Tarihi: 06 Temmuz 2018 11:17
Paylaş

Gazeteci Yücel Özdemir'le AB'de süren mülteci krizinin geldiği aşamayı, çözüm adı altında devam eden tartışmaları konuştuk. Mülteci krizinin nedenlerini ve Göç Zirvesi'nde üzerine anlaşma sağlanan 'çözüm'leri aktaran Özdemir, mültecilerin AB'ye olan akışının nedenlerinin konuşulmadığına dikkat çekti. Suriye'de yürütülen savaşın önemli nedenlerinden birinin AB'nin emperyalist politikaları olduğunu ifade eden Yücel Özdemir, mülteci karşıtı politikaların ise emekçiler arasında bölünmeye neden olduğunu ve bazı siyasi kesimlerin bu bölünme üzerinden güç sağladığını vurguladı. Yücel Özdemir'in değerlendirmelerinden öne çıkanlar şunlar:
"AB ülkeleri uluslararası sözleşmeler gereği açık denizlerde zor durumda olan gemilere limanlarını açmalıdır. Ancak mülteci karşıtı politikalar nedeniyle İtalya ve diğer ülkeler kapılarını mültecilere açmadı.

Geçtiğimiz hafta düzenlenen AB Göç Zirvesi’nde nasıl bir politika izleneceği tartışıldı. Fiilen AB sınırları içerisinde sığınmanın mümkün olmadığı koşullara doğru gidiliyor.

Göçmenlerin AB sınırları dışında tutulmasını sağlamak adına kamplar kurulmasına karar verildi.

AB, sığınmacıların geçiş yolu olan ülkelere ekonomik destekleri sürdürme kararı verildi. Bunların başında Türkiye geliyor. Sığınmacılar Türkiye’de tutulmak isteniyor. Türkiye modeli Tunus ve Fas gibi ülkelerde de uygulanmak isteniyor.

Mülteci akışını engellemek için AB sınır koruma polislerinin sayısı ve yetkisi artırılacak.

Akdeniz’de sığınmacıları kurtarmak üzere görev yapan yardım örgütlerine artık ceza verilebilecek, gemilerine el konulabilecek.

24 Haziran seçimleri sonrası Merkel, yayınladığı mesajla Türkiye ile sığınmacı anlaşmasını olduğu gibi sürdürmek istediğini gösterdi.

Sığınmacıların AB’ye gelme nedenleri üzerine kimse tartışma yürütmüyor. ‘Yeter ki, sınırlarımızdan uzak dursunlar’ deniliyor.

Sığınmacılar üzerinden yürütülen siyaset AB’de ırkçılığı güçlendirdi. Şoven politikalar öncelikle işçiler üzerinde etkili oluyor. Bu bölünme belli siyasi kesimlere güç kazandırıyor.

Suriye’de yürütülen savaşın AB’den satılan silahlarla yürütüldüğünü herkes biliyor. AB’nin Suriye üzerinden yürüttüğü emperyalist politika gelinen noktanın en önemli nedenlerinden birisidir. (EVRENSEL WEB TV)

ÖNCEKİ HABER

Çavuşoğlu: ABD ile Münbiç sonrası yol haritamızda mutabakat var

SONRAKİ HABER

Balçova'da kadın hakları tartışıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa