06 Temmuz 2018 03:15

Süperpak işçisi: Patron ayda 700 bin lira kâr etti, işçiye sıfır düştü

Antep Süperpak işçileri, sıfır zamma karşı grevi sonuna kadar sürdürmeye kararlı: Fabrikayı biz kurduk, şimdi patron ayda 700 bin lira kâr ediyor.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Deniz KAR
Ali YILMAZ
Antep

Süperpak’ın Antep’te bulunan fabrikasında çalışan işçiler grevlerini kararlılıkla sürdürüyor. Başpınar’ın 4. Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan fabrika önünde bekleyişlerini sürdüren işçiler, ücret ve sosyal hakların yanı sıra yemeklerin iyileştirilmesi, bayram arifesinde tam gün izin verilmesi gibi taleplerinin de karşılanmasını istiyor.

Yemekhanede oldukça sıkıntılı zamanlar geçirdiklerini söyleyen Selüloz-İş İşyeri Baştemsilcisi Fatih Hannar, “Makineleri boş bırakmamak için yemeğe sırayla iniyoruz, bazen sonradan inen arkadaşa ekmek kalmıyor o da aç kalıyor. Yemek çeşidi de yeterli değil, iki günde bir kuru fasulye-pilav çıkıyor, etli yemek çok nadir çıkıyor. Geceleri aşçı olmadığı için gece vardiyasındaki arkadaşlara kahvaltı veriliyor. Biz de bunların iyileştirilmesini istedik, tabldot başına 8.5 lira para ödüyoruz, gerekirse yemek fiyatları artsın ama düzgün yemek çıksın, geceye de aşçı gelsin dedik” diye konuştu. Bu talebin patronun işine gelmediğini, taşeron işçilerden birini gece aşçısı olarak görevlendirdiğini anlatan Hannar, devam etti: “O arkadaşın da işi çıkabiliyor, ustası çağırıyor, başka bir şey oluyor. Öyle olunca arkadaşlar yine sıkıntı yaşıyor, mesela gelip 8.5 saat çalışacaksın, acıkmışsın, bir bakıyorsun yemek yok; böyle olunca insanların moralleri bozuluyor, huzursuzluk oluyor. Koskoca MM Süperpak’sın, bunu düzeltemiyorsun.”

'FABRİKAYI BİZ KURDUK, PATRON KÂRI ALDI'

Zam teklifini net 475 liradan 370 liraya indirdiklerini hatırlatan Hannar, “Bunun üzerine patron bize sıfır zam dayatmasında bulundu. İşyeri yönetimi 4 Temmuz Çarşamba tarihinde görüşmeye çağırmıştı ama onu da iptal etti, dönüş yapmadı. Moralimizi bozup direnişimizi kırmaya dönük bir hareket olduğunu düşünüyoruz. Haklarımız karşılanana kadar direnişimiz sürecek” diye konuştu.

İşçilerin durumu sorduğumuz Hannar şunları dile getirdi: “Çalışmayınca önümüzü göremiyoruz; kimisinin eşi hamile, kimisinin ev kirası gecikmiş, kimisi kredi kartı borçlarıyla uğraşıyor. Aylık sabit gelir kesilince evdeki duruma da yansıyor, eşiyle kavga edenler oluyor. Böyle durumlarda, sorun yaşayan arkadaşlarla konuşarak, yaşananların moralimizi bozmamasını, grevin seyrini etkilememesini sağlamaya çalışıyoruz.” Fabrikayı kendilerini kurduğunu, patronun da aylık 700 bin lira kâr ettiğini aktaran Hannar, “Patron kâr ediyorsa bizim sayemizde. İzninin ikinci gününde, sırf işveren aradığı için dönüp işinin başına geçen adamlar var, bu fabrikada hakkımız var. Burada kimse borç istemiyor, sadaka istemiyor, herkes hakkı olanı istiyor” dedi.

DAYANIŞMA ÇAĞRISI

İşverenin grev tehlikesine karşı bazı önlemler aldığı bilgisini veren diğer İşyeri Temsilcisi Mehmet Atılgan “Grev başlamadan önce fabrikada üretilen malların tamamı gönderildi, başka fabrikalardaki arkadaşların dediğine göre bundan 6 ay öncesinden itibaren sipariş almamaya başlamışlar, gelen siparişleri geri göndermişler. Grevden önce işi durdurmaya yönelik adım attılar, greve hazırlık yapıyorlarmış” dedi. Aynı iş kolundan başka fabrikalarda çalışan işçilerin de yanlarına gelerek destekte bulunduklarını söyleyen Mehmet Atılgan “Sendikaların, Başpınar’da çalışan diğer işçilerin dayanışmasını bekliyoruz” çağrısı yaptı.

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Kılıçdaroğlu'dan kurultay yorumu: Örgüte güveniyorum

SONRAKİ HABER

Paylan'dan Bakana: Herhalde ben soydaş değil, akraba oluyorum

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa