05 Temmuz 2018 18:54

Çocuk istismarını önlemek için çözüm önerileri

Diyarbakır Barosu Çocuk Hakları Merkezi son dönemde çocuk kayıpları ile gündeme gelen çocuk istismarına dair yazılı açıklama yayımladı.

Fotoğraf: EVRENSEL

Paylaş

Diyarbakır Barosu Çocuk Hakları Merkezi yaptığı açıklamada, Eylül ve Leyla’nın hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan kayıp vakalarının çocuk istismarını yeniden görünür ve tartışılır hale getirdiğini belirtti. Sorunun çözümü için önerilen yöntemlerin kalıcı çözümüne fayda sunmaktan uzak olduğu dile getirilen açıklamada, “Ülkemizde çocuğa yönelik şiddet ve istismar vakıalarının sürekli artarak devam ediyor olması biz çocuk hakları savunucularını kaygılandırmaktadır” denildi.

HER YIL KAYIP ÇOCUK SAYISI ARTIYOR

Açıklamada, TÜİK verileri üzerinden şu rakamlar paylaşıldı:  2008-2016 yılları arasında resmi olarak kayıp başvurusu yapılan çocuk sayısı 104.531’e ulaşmıştır. Ailelerine kavuşturulan çocukların sayısının yer almadığı istatistiklere göre, 2008 yılında 4 bin 517, 2009 yılında 5 bin 81, 2010 yılında ise 8 bin 81 çocuk kayboldu. Kayıp çocuk sayısının çift hanelere çıktığı 2011 yılında 10 bin 67, 2012 yılında 12 bin 474, 2013 yılında 16 bin 218, 2014 yılında 18 bin 696, 2015 yılında 17 bin 706 ve 2016 yılında ise 11 bin 691 çocuk kayıp olarak bildirildi. Bu verilerden de anlaşılacağı üzere; kayıp çocuk sayısı her yıl artarak devam etmektedir.”

İDAM ÇÖZÜM DEĞİL

Çocuğun korunmasında ailelerin üzerine düşen sorumluluklarla birlikte devletinde pozitif yükümlülüklerin olduğu belirtilen açıklamada, “Yaşanan son vakıalarla yıllardır dile getirdiğimiz üzere; devletin pozitif yükümlülüğüne uygun politikalar geliştiremediği gerçeği bir kez daha açığa çıkmıştır. Çocuk ihmal ve istismarı ile mücadeleye sadece hukuki ve cezai boyutuyla bakıp kalıcı çözüm üretmek  mümkün değildir. Bu sorun alanına,  başta ilgili kamu kurumları olmak üzere toplumun tüm dinamiklerini kapsayacak şekilde bilinçli ve sistematik bir program dahilinde yürütülecek çalışmalarla çözüm aranmalıdır. Her şartta karşı olduğumuz idam cezasının özellikle de kabul etmeyeceğimiz bir tarzda sürekli  çocuk ihmal ve istismar vakıalarıyla birlikte gündemleştirilmesi, sorunun çözümünü cezai yaptırımlara hapsetmenin yanı sıra çocuk ihmal ve istismarının başka bir türüne dönüşmektedir.

ÇÖZÜM ÖNERİLERİNİ SIRALADILAR

 Diyarbakır Barosu Çocuk Hakları Merkezi çocuk ihmal ve istismarı ile mücadele için kalıcı çözüm için hayata geçirilmesi gerekenleri şöyle sıraladı:

♦ Meclis’te kurulması önerilen çocuk hak ihlallerine ilişkin komisyonların hızlıca kurulması,

♦ Yıllardır bekletilen Çocuğa Yönelik Şiddeti Önleme Ulusal Eylem Planı'nın uygulanmaya başlanması,

♦ Bu alanda çalışan sivil toplum örgütleriyle ortak çalışmalar yürütülmesi ve bu çalışmaların kamu idaresi tarafından desteklenmesi,

♦ Evrensel değerlere uygun, bilimsel, çocuk hak ve özgürlüklerini ve çocuğun üstün yararını esas alan hukuk güvenliğinin sağlandığı yöntemler belirlenmelidir,

♦ Çocuğa dönük şiddeti önleme planları hazırlanmalıdır,

♦ Çocuk ihmal ve istismarını önleyici çalışmaların yanı sıra bu tür davranışlarla karşı karşıya bulunan çocukların tedavisini amaçlayan programlar hazırlamalıdır,

♦ Ailelerin, çocuk gelişimi ve psikolojisi konularında da bilinçlendirilmesinin yanı sıra çocukla ilişkide bulunan tüm kişi, kurum ve kuruluşların, çocuk hakları konusunda bilinçlendirilmesi için Aile temelli, Okul temelli ve Toplum temeli programlar hazırlanmalıdır,

♦ Çocuğun ekonomik sömürüsünün engellenmesi için ekonomik eşitsizlik ortadan kaldırılmalıdır,

♦ Devletin pozitif yükümlülüklerini tekrar hatırlatarak, Çocuğun her türlü ihmal ve istismardan korunması için sorunun anlamsız ve politik tartışmalardan arındırılarak sorunun bütün yönleriyle değerlendirilerek kalıcı çözümü için  kamu otoritesini ve ilgili tüm kurum ve kuruluşları gerekli çalışmaları yapmak üzere göreve davet ediyoruz. (Diyarbakır/EVRENSEL)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

CHP’li Kaftancıoğlu: Kurultay çağrısı gerçekçi bir çözüm değil

SONRAKİ HABER

Gazeteci Hüseyin Aykol'un ceza aldığı 2 dosya Yargıtaya gönderildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa