05 Temmuz 2018 18:35

CHP’li Kaftancıoğlu: Kurultay çağrısı gerçekçi bir çözüm değil

CHP’deki olağanüstü kurultay tartışmalarına ilişkin CHP İstanbul İl Başkanı Dr. Canan Kaftancoğlu,  yazılı açıklama yaptı.

Fotoğraf: İsa Almaçayır/DHA

Paylaş

CHP İstanbul İl Başkanı Dr. Canan Kaftancıoğlu, “Kurultay için çağrı yapılması, gerçekçi bir çözüm olmayacağı gibi asıl yapılması gerekenlerin önünde bir engel olacaktır” dedi.

CHP’deki olağanüstü kurultay tartışmalarına ilişkin CHP İstanbul İl Başkanı Dr. Canan Kaftancoğlu,  yazılı açıklama yaptı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, 24 Haziran seçimleri öncesinde belirlediği doğru strateji ve taktiklere rağmen, tek adamın Cumhurbaşkanı olduğu, Cumhur ittifakının çoğunluğu elde ettiği bir sonuçla karşı karşıya olduğunu belirten Kaftancıoğlu, şunları söyledi: “Her türlü baskının, eşitsizliğin, adaletsizliğin hakim olduğu OHAL koşullarında sınırsız devlet imkanlarına karşı gerçekleştirilen seçimlerde ortaya çıkan sonuç; başta partimiz olmak üzere, adalet, demokrasi, özgürlük, eşitlik kısacası insanca ve hakça yaşamı savunan herkes ve her kesimde bir moral bozukluğu yaratmıştır.

Ancak unutulmaması gerekir ki; Sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu, anayasanın askıya, demokrasinin rafa kaldırıldığı bir dönemde adalet için 450 kilometre yürüyerek tarihin en uzun politik eylemlerinden birine imza atmış ve ardından da Adalet Kurultayı ile toplumun tüm kesimlerinin partimizle yakınlaşmasına kapı aralamıştır. Bu adalet mücadelesi İYİ Parti’nin seçime girebilmesi için atılan tarihi demokrasi hamleleri ve 3 siyasi partinin ittifak kurmasıyla daha somut bir sonuç vermiştir. Genel Başkanımızın yine büyük bir özeriyle karşısında iki kez aday olan Sayın Muharrem İnce’nin Cumhurbaşkanı adayı gösterilmesini sağlaması da toplumdaki umut dalgasını artırmıştır.”

‘YAPILMASI GEREKENLERİN ÖNÜNDE BİR ENGEL’

Seçim sonrası toplumda yaygınlaştırılmaya çalışılan umutsuzluğu, seçim süresince taşınan umuda dönüştürmek için ortak sorumlulukla, ortak akıl, işbirliği ve dayanışmayı öne çıkarmaya bağlı olduğunu belirten Kaftancıoğlu, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

“Bu noktada seçim sonuçları üzerinde ortak bir değerlendirme yapmak üzere, danışma kurulları ve örgütümüzün parti içi toplantıları devam ederken olağanüstü kurultay için çağrı yapılması, gerçekçi bir çözüm olmayacağı gibi asıl yapılması gerekenlerin önünde bir engel olacaktır. Parti içi tartışma ve değerlendirmeleri kişiler üzerinden değil, sistem ve geleceğe dönük yol haritası üzerinden yapmamız gerekmektedir. Böylesi bir bakışla süreci partimizin tüm kademelerinde objektif şekilde değerlendirmek öncelikli hedefimiz olmalıdır.

Yapılacak çok işimiz, alınacak çok dersimiz varken enerjimizi parti içi gündemlere harcayıp kurultay sürecinde heba etmek yerine, 24 Haziran seçimlerine ilişkin yapılacak objektif değerlendirmeler ve bu değerlendirmeler ışığında eksiklerimizi ortak akılla gidererek yakın gelecekteki yerel seçimlere odaklanmak atılacak en doğru adım olacaktır. Bu, tüm Cumhuriyet Halk Partililerin tarihsel sorumluluğudur. Üyesinden yöneticisine tüm partililerimizi bu tarihsel sorumluluğa uygun davranmaya davet ediyorum.” (İSTANBUL)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

İki dilli dergi Dilop’un üçüncü sayısı çıktı!

SONRAKİ HABER

Kocaeli'deki fabrika yangınında yaralanan işçi yaşam mücadelesini kaybetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa