05 Temmuz 2018 17:13

İran: Hürmüz Boğazı’nı kapatırız

İranlı komutan İsmail Kevseri, Hürmüz Boğazı'ndan petrol geçişine izin vermeyeceklerini söyledi.

Arşiv | Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

İran Devrim Muhafızları Komutanı İsmail Kevseri, İran petrolünün satışının engellenmesi durumunda Hürmüz Boğazı’ndan petrol gemisi geçişlerine izin vermeyeceklerini belirtti. ABD ordusu ise “seyrüsefer özgürlüğünü savunmak için hazırız” mesajı verdi.

İran’dan yayın yapan Entekhab sitesine göre İsmail Kevseri, “Eğer İran petrolünün ihracatı engellenirse, Hürmüz Boğazı’ndan petrol geçişine izin vermeyeceğiz” dedi. ABD ve müttefiklerinin kendi çıkarları peşinde koştuklarını dile getiren Kevseri, “Dünya petrolünün yüzde 20’si Hürmüz Boğazı’ndan geçmektedir. Dünyanın bu petrole ihtiyacı var. ABD’nin düşmanca her tavrı onlara pahalıya mal olacaktır” diye konuştu.

HASAN RUHANİ DE TEPKİ GÖSTERMİŞTİ

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, İsviçre’deki temasları sırasında yaptığı açıklamada, ABD’nin İran petrol ihracatını tamamen durdurmak istediğini belirtmişti. Ruhani, “ABD yönetimi ‘İran’a bir damla petrol ihracat ettirmeyeceğiz’ demiş. Bu, tüm bölge petrolünün ihraç edilemeyeceği anlamına gelmektedir. İran petrolü ihraç edilemezken bölge petrolünün ihraç edilmesi mümkün olabilir mi? Eğer bunu yaparsanız sonuçlarına da katlanırsınız” ifadelerini kullanmıştı.

ABD’DEN KARŞI TEHDİT

ABD’den İran’ın tehdidine karşı bölgede petrol ticaretini korumak için askeri güç kullanmaya hazır olduğu mesajını verdi. ABD Savunma Bakanlığı Pentagon Sözcüsü Bill Urban, “ABD deniz kuvvetleri ve bölgedeki müttefikleri, uluslararası hukukun serbest ticarete izin verdiği her yerde seyrüsefer özgürlüğünü savunmaya hazırdır” dedi. (DIŞ HABERLER)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Tarikatlardan 'imam hatip' kampanyası

SONRAKİ HABER

Morales: Dördüncü kez aday olmam hataydı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...