05 Temmuz 2018 17:07

Gülizar Taşdemir’in Türkiye’ye iadesi Norveç’te protesto edildi

Norveç'te iltica talebi kabul edilmediği için Türkiye'ye iade edilen Gülizar Taşdemir için Oslo'da protesto gösterisi yapıldı.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Mahmut ALGÜNERHAN
Oslo

Norveç, iltica talebini kabul etmediği Gülizar Taşdemir’i Türkiye’ye iade etti. İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele (TEM) Şube ekipleri, sınırdışı edilen Gülizar Taşdemir’i İstanbul Atatürk Havalimanı’nda bugün gözaltına aldı.

Norveç devletinin, 7 Haziran 2015’te iltica talebinde bulunan ve ülkede tedavi gören ve eski PKK gerillası olduğu belirtilen Gülizar Taşdemir’i Türkiye’ye iade etmesi, Norveç’in başkenti Oslo’da protesto edildi.

Yapılan açıklamada 15 Temmuz darbe girişimi ardından Norveç’e iltica eden askerlere oturum verildiği hatırlatılarak, kanser ve kemik erimesi gibi ciddi sağlık sorunları olan Taşdemir’in ise iade edildiği belirtilerek bu duruma tepki gösterildi.

Açıklamada, Norveç’in Taşdemir’i korumak yerine Türkiye’ye iadesini seçmesinin “utanç verici” olduğu kaydedilerek, “Gülizar Taşdemir’in yaşamından Norveç sorumludur” denildi.

Protesto eyleminde Norveç’teki Kürt kurumları adına Dışişleri Bakanlığına bir de mektup iletildi. Mektupta, Norveç devletinin Taşdemir’in Türkiye’deki davasını takip etmesi istendi, benzer hataların bir daha yapılmaması talep edildi.

Taşdemir, 2015’te Norveç’te iltica etmiş ancak başvurusu reddedilmişti. Bunu üzerine Almanya’ya giderek iltica başvurusu yapan Taşdemir burada da ret yanıtı almış ve Norveç’e iade edilmişti.

TÜRKİYE’DEN NORVEÇ’E İLTİCADA ARTIŞ VAR

Öte yanda Norveç Haber Ajansı NTB nin 5 Temmuz  günkü haberine göre son yılda Türkiye’den gelip, Norveç’e iltica talebinde bulunanların sayısında artış bulunuyor. Habere göre bu yıl şimdiye kadar 245 kişi Türkiye’den Norveç’e gelerek iltica talebinde bulundu, bunlardan 142’sinin Haziran ayında geldiği açıklandı.

Dünyada son dönemlerde en fazla tutuklu gazetecinın Türkiye’de bulunduğu belirtilen haberde, Norveç’e iltica için gelenlerin çoğunun Yunanistan’dan uçakla geldikleri ifade edildi. Yine gelenlerin çoğunun Gülen Hareketi yanlısı oldukları ileri sürülerek, bu kişiyere oturum verildiği de vurgulandı.

Bu arada Türkiye’den gelenlerin sayısında artış yaşansa da, Norveç’e iltica için başvuranların toplam sayısında ise düşüş yaşanıyor. Bu yılın ilk yarısında 1511 iltica başvurusu yapıldı. Bu sayı geçen yıl aynı dönem için 2 bin 382, 2016 yılında ise bin 703 kişiydi.

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Dera'da Rusya ile cihatçı gruplar anlaşamadı

SONRAKİ HABER

Rabia Naz'ın babası Şaban Vatan emniyete götürüldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa