TL değer kaybedince Bulgarlar alışverişi Edirne’de yapmaya başladı

Türk lirasının Bulgaristan para birimi leva karşısında değer kaybetmesi sonrası; Bulgarlar Edirne’deki pazarlara akın etti.

05 Temmuz 2018 12:15
Paylaş

Bulgaristan para birimi Leva'nın Türk parasına göre artış göstermesi sınır komşusu Edirne'de ticareti hareketlendirdi. Bir Bulgar levasının 2 lira 80 kuruş olduğu kentte hafta sonu otobüslerle kente gelen Bulgarlar, temizlik ürünlerinden mobilyaya, gıdadan tekstil ürünlerine kadar geniş bir yelpazede alışveriş yapmaya başlayınca, Edirne esnafının yüzünü güldürdü. Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Recep Zıpkınkurt, Bulgaristan'dan gelen turistlerin kişi başı 50 ile 100 avro arasında alışveriş yaptığını söyledi.

Bulgaristan para birimi Leva'nın, Türk parasına göre değer kazanması Edirne'de ekonomiyi hareketlendirdi. Bir Bulgar Leva'sının 2 lira 80 kuruş, 1 avronun ise 4 lira 50 kuruş olması nedeniyle Bulgaristan'dan gelen turistler neredeyse tüm ihtiyaçlarını Edirne'den karşılamaya başladı. Önceleri sadece temizlik malzemesi satın alan Bulgarlar, şu sıralar kur farkının artmasıyla ürün sepetlerini genişletti. Bulgar turistlerin gözde alışveriş yerleriyse cuma günü kurulan halk pazarı ve kentin büyük AVM'leri oldu. Sabah erken saatlerde Edirne'ye otobüslerle gelen Bulgarlar, gün boyu kentte gezip, alışveriş yaptıktan sonra akşam saatlerinde yeniden ülkelerine dönüyor. Özel araçlarıyla gelenler ise özellikle Bostanpazarı Mahallesi'nde kurulu olan ve temizlik ürünleri satan dükkanlardan ve halk pazarlarında alışveriş yapıyor. Bulgar gümrükler, her gün gelenler için 20 Euro ile ayda 1 kez gelenler için 260 avronun altındaki alışverişlerde ayrıca vergi almıyor.

EN GÖZDE TİCARET SOSYETE PAZARINDA

Edirne'de cuma günleri kurulan ve 'Sosyete Pazarı' olarak bilinen halk pazarı, Bulgaristan'dan gelenlerin en gözde alışveriş noktası haline geldi. Yiyecek bulunmayan pazara gelmek isteyenler, Bulgaristan'dan özel otobüslerle kente ulaşıp, alışveriş yapıyor. Bazıları ise toptan alışveriş yaparak Bulgaristan'da 3 katı fiyatına satıyor.

İstanbul'dan gelerek her hafta cuma pazarında tezgah açan Nurettin Dursun, Bulgaristan'dan gelenlerin iyi alışveriş yaptıklarını ve bu durumdan memnun olduklarını söyledi. Dursun, "Hafta da bir gün İstanbul'dan gelip cuma pazarında ayakkabı satışı yapıyoruz. Bulgaristan'dan gelen çok müşterimiz var. Onlara göre daha cazip geliyor fiyat olarak, çünkü kur farkı var. Onlar pazara geldiğinde iyi satış oluyor. Anlaşabiliyoruz, çoğu Türkçe konuşabiliyor kendini anlatacak kadar. Boş çıkan Bulgar müşteri olmuyor. Her hafta geliyor, kalabalığın yarısı onlardandır. Herkes memnun, iyi alışveriş yapıyorlar” dedi.

Pazar esnafından Burcu Kurum da gelen Bulgar turistlerin pazardaki fiyatları çok cazip bulduğunu ifade ederek şunları söyledi:
“Dört yıldır pazarcılık yapıyorum. Bulgar müşteriler çok, Bulgaristan para birimi Leva, Türk lirasına göre, neredeyse 3 kat değerli durumda. Bir Leva'ya burada 3 liralık alışveriş yapıyorlar. Buradan toptan alıp, kendi ülkelerinde satıyorlar. İyi ki geliyorlar, işimizin bereketi artıyor. Bulgaristan'dan gelenlerin çoğu İngilizce bilmiyor, biz Bulgarca öğrenmeye başladık. Pazardan perdesinden, terliğine, iç çamaşırına, ayakkabısına, kozmetiğine kadar çok geniş yelpazede alışveriş yapıyorlar. Benim 6 liraya sattığım çocuk çamaşırları var. Bunları 6 liraya alıp, kendi ülkelerinde 3 katı fiyatıyla satanlar var. Ama bireysel olarak gelenler alırken çok karlı alışveriş yapıyorlar. Onların ilgisinden memnunuz.”

Bulgaristan'dan alışveriş yapmak için gelen Güler Mustafa da, Edirne'nin Bulgaristanlılar tarafından çok sevildiğini ve alışveriş yapmak için neredeyse her gün gelenler olduğunu söyledi. Edirne'de Bulgarların kaliteli ürünleri ucuza aldığını ve bu nedenle ilginin arttığını kaydeden Mustafa, “Her hafta Bulgaristan'dan alışveriş yapmak için geliyoruz. Pazar çok uygun kaliteli, marka kıyafetler de var. Alışveriş yaparak geziyoruz. Bize göre kur farkından dolayı çok uyguna geliyor. Gelenler buradan toptan alıp satıyor” şeklinde konuştu. (DHA)

ÖNCEKİ HABER

KRT TV yayınlarına son verme kararı aldı

SONRAKİ HABER

CHP'li Özel'den termik santrallere havayı kirletme iznine tepki

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa