05 Temmuz 2018 11:09

Almanya'da basın özgürlüğü için uçurtma şenliği

Almanya’nın Bielefeld kentinde, Türkiye'deki muhalif gazetelere dönük baskılara dikkat çekmek için uçurtma şenliği düzenlendi.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Almanya’nın Bielefeld kentinde Anatolien Zentrum Derneği, 7. Uçurtma Şenliği düzenledi. Radrehnbahn Parkı’nda düzenlenen şenlik bu yıl, ‘Uçurtmalarımızı Özgür Basın İçin Uçuruyoruz’ başlığıyla gerçekleşti.

Türkiye’deki muhalif gazetelere yönelik baskılara dikkat çekmek için gerçekleşen uçurtma şenliği, Evrensel, BirGün ve Özgür Politika ile dayanışma çağrısı yapıldı. Gazeteler adına adına şenlikte birer konuşma da yapıldı.

Şenliği organize eden Hikmet İnaç, festivale ilişkin şunları söyledi: “Özellikle Türkiye’de özgür basına yönelik baskılar gittikçe artarak devam ediyor. Bu muhalif gazetelerin hangi zorluklarla çıkarıldığını çok iyi biliyoruz. Bu yüzden yandaş medyaya karşı küçük de olsa, bu gazetelere bir katkı sunmak istedik.  Farklı siyasal görüşleri bir tarafa bırakarak, günümüzde birliğe ihtiyacımızın olduğunun bilinciyle böyle bir şenlik gerçekleştirdik. Şenliğe katılanlara bu gazetelere sahip çıkma çağrısı yaptık; aynı zamanda buradaki stantlarda elde ettiğimiz geliri de bu gazetelere aktardık.”

Uçurtma şenliği müzik ve Şair Mahire Taş’ın şiir dinletisi ile geç saatlere kadar devam etti. (Bielefeld/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Bielefeld Demokratik Kürt Toplum Merkezi’ne polis baskını

SONRAKİ HABER

Balçova'da kadın hakları tartışıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa