05 Temmuz 2018 08:34

Gezi eylemine katılanlara hapis cezasına AYM’den veto

Elbistan’da Gezi direnişine katılanlara hapis cezası verilmişti. AYM, ‘hak ihlali’ diyerek, vatandaşların yeniden yargılanmasına hükmetti. 

Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

Elbistan’da Gezi Parkı eylemlerine katıldıkları için yargılanan ve haklarında hapis cezası verilen iki vatandaşa AYM’den sevindirici haber geldi. AYM, ceza ile birlikte “Toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkının ihlal edildiğine” vurgu yaptı. 

Hürriyet’ten Oya Armutçu’nun haberine göre; Eğitim Sen üyesi öğretmen Ali Orak ile Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Nurhak ilçe temsilcisi İrfan Gül, Gezi Parkı eylemlerinden dolayı Elbistan 1. Asliye Ceza Mahkemesi’nde yargılandı. Her ikisine de 1 yıl 6 ay 22’şer gün hapis cezası verildi ve bu ceza ertelendi. Orak ve Gül AYM’ye başvurdu. AYM, “toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkının ihlal edildiğine” karar vererek yeniden yargılama yapılmak üzere kararın Elbistan 1. Asliye Ceza’ya gönderilmesine hükmetti. AYM, Orak ve Gül’e ayrı ayrı net 3’er bin lira manevi tazminat ödenmesine de karar verdi. Barışçıl gösteri sonrası dava açılarak verilen cezanın geri bırakılmasının kişileri ceza tehdidi altına soktuğu ve ‘toplanma hakkına yönelik orantısız bir müdahale olduğu’ vurgulandı. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Habertürk gazetesi son baskısını yaptı

SONRAKİ HABER

Tekel bayilerin saat 22.00 isyanı: Alkol satış sınırı gece yarısına alınsın

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa