04 Temmuz 2018 23:11

Avrupa Parlamentosu'ndan Türkiye'ye vize serbestisinde Kıbrıs koşulu

Avrupa Parlamentosu Türkiye vatandaşlarının AB vizesinden muaf tutulması için Türkiye’nin Kıbrıs Cumhuriyeti’ni tanıması koşulunu koydu.

Fotoğraf: Wikimedia Commons

Paylaş

AB Polis Teşkilatı ile Türkiye makamları arasında kişisel verilerin transferi konusunda müzakerelerin başlamasına ilişkin AP raporu bugün kabul edildi.Kişisel verilerin transferi konusunda Europol ile anlaşmaya varılması aynı zamanda AB’ye vizesiz seyahatin koşullarından biri.

DW Türkçe’den Kayhan Karaca’nın haberine göre, AP’nin raporunda, kişisel verilerin transferi konusunda müzakerelere başlanmadan önce Türkiye’nin, adalet ve içişleri alanlarında Kıbrıs Cumhuriyeti ile ‘tam, fiilen ve ayrımcılık yapmaksızın işbirliği yapmasının gerekli olduğu’ ifadesi yer aldı. AP böylelikle Kıbrıs Cumhuriyeti’nin tanınmasını kişisel verilerin transferiyle ilgili müzakereler için ve dolayısıyla AB’ye vizesiz seyahat için koşul haline getirmiş oldu.

Kişisel verilerin transferi konusunda varılacak anlaşmanın AP’den de onay alması gerekiyor. AP’nin konuyu bu yıl sonbaharda açıklayacağı Türkiye raporunda da gündeme getirmesi bekleniyor. (DIŞ HABERLER)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

TFF, Süper Lig'de yeni sezona Lefter Küçükandonyadis'in adını verdi

SONRAKİ HABER

Buca Kadın Platformu kuruldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa