05 Temmuz 2018 03:15

'Bölge’de gelecek belirsizliği seçmeni AKP’ye yönlendirdi'

Bölge illerinde saha çalışmaları yürüten Rawest'in Yönetim Kurulu Üyesi Roj Esir Girasun'la 24 Haziran seçimlerinin sonuçlarını değerlendirdik.

Fotoğraf: İnanç Yıldız/EVRENSEL

Paylaş

İnanç YILDIZ
Diyarbakır

Bölge illerinde saha çalışmaları yürüten Rawest İnsani ve Siyasi Araştırmalar Merkezi ile 24 Haziran seçim sonuçlarını değerlendirdik. Sorularımızı cevaplandıran Rawest Yönetim Kurulu Üyesi Roj Esir Girasun, Bölge’de HDP oylarının düşmesiyle ilgili çatışmalı süreçten kaynaklı ‘gri bölge’ olarak tabir ettiği bir kesimin faturayı Kürt siyasetine çıkararak oy vermediğini söyledi. HDP tabanında umuttan çok inattan oy veren bir kesimin olduğunu söyleyen Girasun, AKP seçmeninin ise eskisi gibi umutlu bir şekilde oy vermediğini düşünüyor. HDP’nin bu kesimlerin kazanımlarını güvenceye alan bir yaklaşım göstermediğini belirten Girasun, “Kötü bir AKP var ve meçhul bir gelecektense AKP’yi tercih ettiler” dedi. Girasun, olası erken seçim tartışmaları için de HDP’nin kayyım atanan belediyeleri alacağını 24 Haziran sonuçlarının kendilerine gösterdiğini dile getirdi.

‘ÇATIŞMANIN FATURASI KÜRT SİYASETİNE ÇIKARILDI’

Bölge illerinde bir önceki seçime göre oylarının düşmesini neye bağlıyorsunuz?
Öncelikle 5-6 Mayıs’ta bir araştırma yaptık, ardından 2-3 Haziran’da bir araştırma yaptık. 2 araştırmada da HDP’yi 1 Kasım oyunun üstünde bulmadık. 1 Kasım oyunun altında ve benzer şekildeydi. O açıdan sonuç bizim için de sürpriz olmadı. 1 Kasım’dan bu yana Kürtlerde çok çatışma oldu. Haliyle insanlar devlete, iktidara yakın cümleler kurdu. Bu cümleler o kadar tekrarlandı ki bir genel kabule döndü. Ama burada temel mesele insanlar öfkelendi, kızdı ama arada bir gri bölge var. Bu bölge çatışmanın faturasını Kürt siyasetine çıkardı. Kürt siyasetinde bir umut göremiyor. 1 Kasım'da oyunu verdi, bunun karşılığını bulamadı. Bu yüzden biraz geri çekildi.

‘SEÇİMLERDE ESKİ HEYECAN YOKTU’

Neden umut göremedi?
Kürt seçmen içinde homojen bir seçmen yok. HDP’ye oy veren kesimlerin de umuttan çok inattan, öfkeden oy verdiğini düşünüyorum. Bir şey değişecek, önemli şeyler olacak meselesinden çok bir inada, bir öfkeye dair HDP’nin oylarının 1 Kasım seviyesinde olduğunu görüyorum. Umut meselesinde 7 Haziran’dan sonra iktidar, otoritesini gittikçe sağlamlaştırdı. Olabildiğince alana daha çok sahip olmaya başladı. Bir çaresizlik de oluştu aslında. Belediye başkanları büyük oylarla seçildi, kayyımlar atandı. Milletvekilleri seçildi, düşürüldü ve yapılan hiçbir şey yoktu. O açıdan 7 Haziran enerjisinden sonra ortaya 'yok' kısımda bir şey çıkınca, insanlar o yüzden seçimlerin üzerine de o kadar düşmedi. O eski heyecan olmadı.

‘ESKİSİ GİBİ UMUTLU OY VERMEDİLER’

Erdoğan en son Diyarbakır mitinginde “Artık Kürt sorunu yoktur” dedi. Yine Bölge ağır bir süreç geçirdi ancak AKP ve Erdoğan hatırı sayılır bir oy aldı. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?
Oy, bir siyasal yatırımdır. İnsanlar biraz kaybedecekleri yere mümkün olduğunca yatırım yapmıyorlar, oy da vermiyorlar. AKP güçlü olduğu için geldi bu oylar. İki, Bölge’de AKP seçmeninin eskisi gibi çok içten bir şekilde oy vermediğini düşünüyorum. Eskisi gibi umutlu bir şekilde oy vermiyor. İç Anadolu’daki gibi aynı oranda oy veriyor olsa da motivasyondaki karşılığı aynı değil. Daha fazla rahatsız ama HDP’yi de Bölge’de kendi güvencelerini koruyabilmesi ve belirsizlikler açısından AKP karşısında alternatif göremedi. Kötü bir AKP var ve meçhul bir gelecektense AKP’yi tercih etti.

Bu belirsizlikler nedir?
7 Haziran sonrasında denediler. Muhafazakar seçmen AKP’den rahatsız ama 'tekrar bir sıkıntı olur mu?' diyorlardı. HDP ve diğer muhalif partiler muhafazakarları, kazanımlarını koruyabilecekleri konusunda ikna edemedi. Güvenceden kastım bu. Bu belki geçiş süreciyle yapılabilirdi, yapılmadı. Bir de HDP aday listelerinde farklı çevrelere dokunabilen isimler daha azdı. HDP’nin adayları daha fazla kendi kitlesiyle iletişimi olanlardı.

‘BATI’DAN HDP’YE DAYANIŞMA OYU GELDİ’

Batı’da ise HDP oylarında yükselme oldu. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?
Bir, HDP’nin barajı geçmesi için CHP seçmeninden büyük bir dayanışma oyunun geldiğini görüyoruz. İki, HDP artık sol parti olma, Türkiye partisi olma misyonunu daha inandırıcı hale getirdi. Çünkü vekil profilindeki değişiklik ile CHP’nin o alanda boşluk bırakmasıyla, baraj sorunu ile; emanet oy diyemeyeceğim çünkü haksızlık olur; ama soldan kendisini sosyal demokrat olarak nitelendirenlerden ciddi bir oy geldi. Ne kadarı kalıcı olur bilemiyorum ama Türkiye’nin batısında yaşayan Kürtlerin Bölge ile orantılı oy verdiğini düşünüyorum.

‘MHP 7 HAZİRAN OYLARINI ALDI’

Bölge’de MHP oylarındaki yükselişleri neye bağlıyorsunuz?
MHP 1 Kasım üzerinden değil de 7 Haziran üzerinden baktığımızda çok bir oy artırmamış. 7 Haziran’da aldığı oyların biraz üzerine eklemiş aslında. 7 Haziran sonrasında AKP’ye verilen oylar yeniden MHP’ye geldi. Bu oyların çoğunluğunu Kürt illerindeki Arap ve Türklerden aldı.

‘HDP KAYYIM ATANAN BELEDİYELERİ ALACAK’

Erken yerel seçim tartışmaları gündemde. Olası bir seçimde Bölge illeri için nasıl bir öngörünüz var?
DBP’nin elinde 70 ilçe belediyesi vardı. 67’sine kayyım atanmıştı. Kayyım atanan 67 belediyenin olduğu 62 ilçede 24 Haziran’da HDP birinci çıkmış. 11 tane il belediyesi var DBP’nin elinde, 11’ine kayyım atanmıştı. 11 ilin 10’unda HDP 24 Haziran’da birinci oldu Bitlis dışında. Bunun dışında şöyle bir veri var. Şu an AKP ve CHP’de olan 20 ilçe ve 1 ilde ise HDP birinci durumda. Ardahan merkezde birinci durumda şu an. Ağrı’da 4 ilçe belediyesi kendisinde değilken 24 Haziran sonuçlarına göre alıyor. HDP kayyım atanan belediyelerin neredeyse tamamını alacağını düşünüyorum. Bunu 24 Haziran sonuçları bize gösterdi.

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Sanatsal tutkunun estetikle buluşması

SONRAKİ HABER

Saadet öğretmen intihardan önce 'öğrencilerin önünde bana yumruk attılar' demiş

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa