04 Temmuz 2018 17:27
Son Düzenlenme Tarihi: 04 Temmuz 2018 17:35

Finlandiya’da taksi sektöründe ‘Vahşi Batı’ uygulaması

Finlandiya'da isteyen herkesin 1 Temmuz'dan itibaren ehliyeti olmaksızın aracıyla taksicilik yapabileceği bildirildi.

Finlandiya’da taksi sektöründe ‘Vahşi Batı’ uygulaması

Fotoğraf: Santeri Viinamäki/Wikimedia Commons (CC-BY-SA. 4.0)

Paylaş

Murat KUSEYRİ
Stockholm

Finlandiya’da 1 Temmuz gününden itibaren taksi sektöründe serbest rekabet geçerli. İsteyen herkes taksici ehliyeti olmaksızın otomobil, motosiklet, moped veya kamyonuyla taksicilik yapabiliyor. Taksicilik yapabilmek için kısa süreli bir eğitim yeterli.  Araçlarda taksimetre bulunması, taksi yazısı ve levhasının yer alması artık zorunlu değil. Taksi ücretleri de, taksi şirketleri,  yolcu ile şoför arasında yapılacak pazarlıkla belirleniyor.

Merkez Partili Ulaştırma Bakanı Anne Berner, yürürlüğe giren reformun taksi ücretlerini düşüreceğini bunun da daha fazla kişinin taksiyle seyahat etmesine yol açacağını iddia ederken, hafta sonu Helsinki’de bir araya gelen 500 civarında taksi şoförü, 80 yıldan beri yürürlükte olan yasanın son bulması nedeniyle bir toplantı düzenledi.

Finlandiya Ulusal Haber Ajansı Yle’ye açıklamalarda bulunan Taksi Şoförlerinin Temsilcisi Kaj-Erik Selenius, yaz aylarında kaos yaşanacağını ve Helsinki’de taksi piyasasının “Vahşi Batı’ya dönüşeceğini söyledi.

ÖZEL ŞİRKETLER SEVİNÇLİ

Taksiciler, yeni yasaya tepki gösterirken Uber benzeri özel şirket Kipine, taksi sektörünün rekabete açılmasını sevinçle karşıladı. Şirketin Yöneticisi Joel Jarvinen, şoför olmak isteyenler için bir enformasyon merkezi açtıklarını söyledi. Uber uygulaması bir dönem Finlandiya’da oldukça yaygındı. Ancak 2015 yılında kurumlar uygulamayı yasa dışı ilan etti. Uber şirketlerinde çalışan şoförler, binlerce avroluk para cezasına çarptırılınca bu tür şirketler çalışmalarını durdurmak zorunda kalmıştı.

TAKSİCİLER KAYGILI

Helsinki’de 1500 civarında taksi şoförü bulunuyor. Reformun yürürlüğe girmesinden sonra bu rakamın iki kat artıp 3 bine ulaşacağı tahminleri yapılıyor. Bu, 63 yaş ve üzerindeki taksicileri ve küçük taksi şirketlerini kaygılandırıyor. Bazıları firmalarını kapatmayı ve taksicilik yapmayı bırakmayı düşünüyor.

Helsinki’deki 4 büyük taksi şirketi ise, pazarlarını korumak için bir dizi önlem alma hazırlığında. Müşterilerin güvenilir olduğu için büyük taksi firmalarını seçecekleri varsayımıyla hareket ederek araçlarına firmaların adlarını yazıyorlar. Taksilerine numara veriyorlar. Finlandiya Taksi Şoförleri Federasyonu Başkanı Kai Andersson, büyük taksi şirketlerinin güvenlik ve elverişli fiyatlar belirleyerek kendi firmalarının reklamlarını yaptıklarını, araçlarını hangi renge boyayacaklarını ve üzerine neler yazacaklarını kararlaştırdıklarını söyledi.

Bu arada değişiklikle birlikte artık şirketlerin 24 saat hizmet verme yükümlülükleri de kalktı.

ÖNCEKİ HABER

Almanya: Türkiye ile müzakere şu an mümkün değil

SONRAKİ HABER

Sudan’da eylemler sürüyor: Eczacılar başkentte greve başladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa