04 Temmuz 2018 14:45

İHD: Çakıcı’ya sağlanan haklar tüm hasta mahpuslara uygulanmalıdır

İHD İstanbul Şubesi, suç örgütü lideri Alaattin Çakıcı’ya sağlanan şartların tüm hasta tutuklular için uygulanmasını talep etti.

Fotoğraf: DHA

Paylaş

İHD İstanbul Şubesi yaptığı yazılı açıklama ile suç örgütü lideri Alaattin Çakıcı’ya sağlanan şartların tüm hasta mahpuslar için uygulanmasını istedi.

İHD İstanbul Şubesi tarafından yapılan açıklamada seçim öncesi MHP Genel Başkanı tarafından özel afla hapishaneden çıkarılması gündeme getirilen Alaattin Çakıcı’nın serbest bırakılmadığı ama tedavi amacıyla tutulmakta olduğu Kırıkkale Yüksek İhtisas Hastanesi’nde 22 Haziran’da düzenlenen süresiz kurul raporu ile dördüncü dereceye kadar akrabaları ve istediği arkadaşları ile  süresiz ziyaret izni hakkı tanındığı hatırlatılarak şu ifadelere yer verildi; “Raporda,  Çakıcı’nın hastalıklarının ölümcül olduğu vurgulanarak  ‘…haftanın 7 günü saat 09.00 ile 20.00 arasında hem sağlığı hem morali açısından aynı zamanda helalleşme açısından sürekli bu zaman dilimleri arasında kendi  istediği isimlerle kişi, sayı adeti koymadan, kendisi için bu ziyaretler hastalıklarının kontrol edilebilmesi için ve morali açısından hastayı yeniden hayata bağlayabilir...Odasında her türlü açık görüş yapabilir…’ denildi.”

Türk Tabipleri Birliği’nin rapora “usule ve fenne’ uygun düşmemektedir” dediği ve hiçbir ayrım gözetmeden tüm mahpusların eşit koşullarda sağlık hizmetlerine erişiminin sağlanması çağrısı yapıldığı hatırlatılan açıklamada; “Alaattin Çakıcı için hazırlanan ve tıbbi tespitler boyutu ile doğruluğu tartışılmakta olan rapor, net bir çifte standardı göstermektedir. Bu çifte standartta yanlış olan, Çakıcı’ya tedavisi sürecinde sağlanan imkanlar değil,  yanlış olan; diğer hasta mahpusların tedavi olanaklarının kısıtlanması, sağlığa erişim haklarının ihlal edilmesi ve tedavi sürecinde ilaç kadar önemli moral destekten yoksun bırakılmalarıdır.

Bir kez daha yineliyoruz; hiçbir ayrım gözetilmeden tüm mahpusların eşit koşullarda sağlık hizmeti alabilmesi sağlanmalıdır. Tıbbi bakım, moral destek ve helalleşme hakkı tüm mahpuslara eşit olarak sunulmalı, her hasta mahpus bunu talep etmelidir” denildi. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

The rulership of the losers

SONRAKİ HABER

CHP’li Gürer: Sağlık kamu hizmeti olmaktan çıktı, kâr amaçlı sektöre dönüştü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa