04 Temmuz 2018 14:22

Victor Jara cinayetinde eski askerlere 15 yıl hapis cezası

Şili'de Devrimci Müzisyen Victor Jara'nın askeri darbe sonrası işkenceyle katledilmesine dair davada eski askerlere 15 yıl hapis cezası verildi.

Fotoğraf: Marcelo Urra/Wikimedia Commons(CC BY-SA 2.0)

Paylaş

Şili’nin devrimci halk müzisyeni Victor Jara’nın askeri darbenin ardından gözaltına alınarak öldürülmesine ilişkin davada karar açıklandı. 8 eski askere 15 yıl hapis cezası verildi.

11 Eylül 1973’te Latin Amerika ülkesi Şili’de Sosyalist Salvador Allende hükümetini devirmek için General Augusto Pinochet liderliğinde askeri darbe düzenlendi. Darbenin hemen ardından ilk gözaltına alınanlar arasında devrimci müzisyen Victor Jara da vardı. Jara, binlerce Şilili ile birlikte başkent Santiago’daki stadyuma götürülmüş ve burada işkence edilerek 16 Eylül’de katledilmişti. Aynı zamanda tiyatro yönetmeni ve üniversitede profesör olan Victor Jara öldürüldüğünde 40 yaşındaydı. Jara’yla birlikte öğrencileri, meslektaşı olan akademisyenler de gözaltına alınmıştı.

CİNAYETTEN 45 YIL SONRA GELEN CEZA

Ceza ise cinayetten 45 yıl sonra geldi.  Guardian’ın haberine göre Şilili hakim Miguel Vázquez, uzun süren soruşturma ve dava sürecinin ardından kararı açıklayarak 8 emekli askeri 15 yıl hapis cezasına çarptırdı.

Jara’nın öldürüldüğü stadyumdan sağ kurtulanlar askerlerin Jara’nın ellerini parçaladıklarını  ve kötü şekilde dövüldüğünü söylemişti. Jara’nın günler sonra bir mezarlıkta bulunan bedeninde ise 44 kurşun yarası olduğu tespit edilmişti.

Eşi Joan Jara ve kızı Amanda Jara uzun yıllardır gerçek adaletin sağlanması için mücadele ediyor ve kampanya yürütüyorlardı. Jara’nın cenazesi, 2009 yılında yeniden otopbi yapılmak üzere mezarından çıkarılmıştı.

Pinochet’in 1990 yılına kadar süren askeri diktatörlüğü döneminde Şili’de en az 3 bin 300 kişi öldürüldü ve 28 bin kişiye işkence yapıldı.

ASKERLERİN İSİMLERİ

15 yıl ceza alan 8 askerin isimleri şöyle: Hugo Hernán Sánchez Marmonti, Raúl Aníbal Jofré González, Edwin Armando Roger Dimter Bianchi, Nelson Edgardo Haase Mazzei, Ernesto Luis Bethke Wulf, Juan Renán Jara Quintana, Hernán Carlos Chacón Soto ve Patricio Manuel Vásquez Donoso. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Gezi Parkı davasında 20 sanığa beraat: 'Barışçıl ve meşru' vurgusu

SONRAKİ HABER

Murat Dağı'ndaki ÇED kararı 15 gün sonra açıklanacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa