03 Eylül 2012 17:36

IKEA’da sendika karşıtlığına İsveç’ten tepkiler

IKEA’nın Türkiye’deki mağazalarında çalışan emekçilerin örgütlenme haklarına yönelik saldırıları İsveç’te demokratik kitle örgütleri ve sendikaların tepkisine yol açtı.İsveç Türkiyeliler Dayanışma ve Kültür Derneği IKEA’nın Türkiye’deki sendika düşmanı tu

IKEA’da sendika karşıtlığına İsveç’ten tepkiler
Paylaş
Murat Kuseyri

IKEA’nın Türkiye’deki mağazalarında çalışan emekçilerin örgütlenme haklarına yönelik saldırıları İsveç’te demokratik kitle örgütleri ve sendikaların tepkisine yol açtı.
İsveç Türkiyeliler Dayanışma ve Kültür Derneği IKEA’nın Türkiye’deki sendika düşmanı tutumunu yazılı bir basın açıklaması yaparak kamuoyunun gündemine getirdi. Basın, siyasi partiler ve sendikalara gönderilen açıklamada IKEA yönetiminin çalışanların sendikada örgütlenmelerini engellemek için baskı ve tehdite başvurduğu belirtiliyor ve IKEA’nın sendika düşmanı tutumu protesto ediliyor.
Arbetaren ve Proletären gazeteleri ile Folket i Bildt dergisinde açıklamanın yayınlanmasının ardından İsveç Devlet Televizyonu’nun web sayfasındaki “Tartışma” köşesinde IKEA’nın Türkiye’deki sendika karşıtlığını teşhir eden bir makale yayımlandı.
Gazeteci-Yazar Kurdo Baksi imzasını taşıyan makalede IKEA’nın İsveç’te işçilerin örgütlenmesine izin verir ve toplusözleşmeler yaparken Türkiye’de zaten sınırlı olan işçilerin örgütlenme özgürlüğünü çiğnemesi ve sendikalarda örgütlenen işçileri işten atmakla tehdit etmesi utanç verici bir tutum olarak nitelendiriliyor.
IKEA dünyanın her tarafındaki mağazalarında aynı ticari konsepti uyguladığı ve tüm restaurantlarında İsveç köftesi sattığı hatırlatıldıktan sonra bunu başaran IKEA’nın dünyanın her tarafındaki mağazalarında belirlediği davranış koduna uyması ve çalışanların sendikalarda özgürce örgütlenmelerini kabul etmesi gerektiği görüşlerine yer veriliyor.
Sendikalar da IKEA’nın Türkiye’de sendika düşmanlığı yapmasına tepkili. İsveç IKEA çalışanların yüzde 80’ini örgütleyen Handels Federasyonu’nun Başkanı Lars-Anders Hegglund IKEA’nın Türkiye’deki yasaları kullanarak toplusözleşme yapmaktan kaçındığını belirtti.  IKEA’da örgütlü bir diğer sendika da daha önce pek çok kez IKEA ile anlaşmazlığa düşen İsveç İşçileri Merkez Örgütü (SAC).  Sendikanın Genel Sekreteri Ruben Ripen IKEA’nın sadece Türkiye’de değil aralarında ABD’nin de bulunduğu diğer ülkelerde de sendika karşıtı tutum takındığını belirterek önümüzdeki günlerde IKEA’ya karşı alacakları tutumu netleştireceklerini söyledi. (Stockholm/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

‘Kimyasal silah nedeniyle arılarımız ölüyor’

SONRAKİ HABER

Tez Koop-İş işçilerle toplantı yaptı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...