03 Temmuz 2018 15:22

OHAL’in zenginleri

Fortune 500 Türkiye çalışmasının sonuçlarına göre, 500 şirketin toplam net satışları yüzde 29.42’lik artışla 1 trilyon 204 milyar liraya yükseldi.

Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

Vedat YALVAÇ
İstanbul

Türkiye’de imalat, ticaret, hizmet ve inşaat sektörlerini kapsayan Fortune 500 Türkiye çalışmasının sonuçlarına göre, listede yer alan 500 şirketin toplam net satışları yüzde 29.42’lik artışla 1 trilyon 204 milyar liraya yükseldi. Şirketlerin kârlarını OHAL döneminde arttırdığına dikkat çeken Akademisyen Özgür Müftüoğlu, “Sermaye en temel burjuva demokrasisini dahi sermaye birikimi elde edilmesine bir engel olarak görür. Bugün Türkiye bunu yaşıyor. Buradaki kârlar da aynen bunu gösteriyor” dedi.

OHAL gibi baskı rejimlerinin çelişkiler rejimi olduğuna dikkat çeken Özgür Müftüoğlu, “Demokratik koşullarda, insanların kolayca örgütlenebildiği, mücadele edebildiği koşullarda sermaye istediği gibi birikim elde edemez. Çünkü işçiler, emekçiler, toplum buna karşı çıkacaktır. Öbür taraftan yasal olarak haftalık çalışma süresi 45 saat olmasına rağmen iş gücünün çok büyük bir kısmının 60 saatten fazla çalıştığı koşullar olmayacaktır. Demokrasinin olduğu koşullarda işçiler, emekçiler, yılda 2 binden fazla işçinin iş cinayetinde ölmesi karşısında sessiz kalmayacaktır, örgütleneceklerdir, mücadele edeceklerdir. Burada grevi kullanacaklardır, mücadele araçlarını kullanacaklardır” dedi.

Bu çelişkili durumda demokrasinin sermayenin hoşuna gitmeyeceğini vurgulayan Müftüoğlu, “Sermaye en temel burjuva demokrasisini dahi sermaye birikimi elde edilmesine bir engel olarak görür. İşte böyle zamanlarda, böyle dönemlerde totaliter, otoriter yönetimler daha ağırlıklı hale gelir ve sermaye de bunu destekler. Biz bunu tarih boyunca gördük. Dolayısıyla da Türkiye’de buna benzer bir durum yaşanmakta. Dolayısıyla burada bir tek adam rejimi, daha otokratik bir rejim, totaliter bir rejim veya OHAL altında yürüyen bir rejim sermaye tarafından destekleniyor. Çünkü işçilerin, emekçilerin ellerini, kollarını bağlıyor, grevi yasaklıyor, örgütlenmeyi engelliyor, en ufak bir ses çıkarmaya karşı şiddet ve baskı araçlarını kullanıyor. Bu yüzden OHAL burada bir baskı aracıdır. Bugün Türkiye bunu yaşıyor. Buradaki kârlar da aynen bunu gösteriyor” diye konuştu.

Öte yandan en kârlı şirketlerin bir dönem kamu iktisadi teşebbüsleri olduğunu ve çok çok ucuza sermayeye satıldığını dile getiren Müftüoğlu, “Onlar şimdi inanılmaz kârlar elde ediyor. Mesela TÜPRAŞ’ı incelediğinizde satın aldığı rakamla yıllık kârı arasındaki oranın nasıl büyük olduğunu görürsünüz. Bu, toplumun kaynaklarına el konulması demektir” dedi. 

TÜPRAŞ BİRİNCİ SIRADA

AA’nın haberine göre; Türkiye’de imalat, ticaret, hizmet ve inşaat sektörlerini kapsayan Fortune 500 Türkiye çalışmasının sonuçlarına göre, listede yer alan 500 şirketin toplam net satışları yüzde 29.42’lik artışla 1 trilyon 204 milyar liraya yükseldi. 328 milyar 133 milyon lira satış gelirine sahip olan Fortune 500’ün ilk 10 şirketinin sektörel ağırlığı, petrol ve enerji sektörü olarak devam ediyor.

TÜPRAŞ, 53.9 milyar liralık net satış geliriyle birinci oldu. Enerji Piyasaları İşletme AŞ 41.1 milyar lira net satışla ikinci, Petrol Ofisi ise 40.8 milyar lira satış geliriyle üçüncü sırada yer aldı. Listenin 500’üncü sırasında bulunan şirketin net satışı ise 421 milyon lira seviyesini aştı. Fortune 500 Türkiye şirketlerinin net kârı yüzde 52.28 artarak 64 milyar 792 milyon liraya yükseldi. 
En fazla ihracat gerçekleştiren ilk beş şirkete bakıldığında, 2017 yılında 34 milyar liralık hizmet ihracatı gerçekleştiren Türk Hava Yolları (THY) geçmiş yıllarda olduğu gibi ilk sıradaki yerini korurken, 17.8 milyar liralık ihracatla Ford Otomotiv ikinci sırada, Arçelik 15.4 milyar liralık ihracatla üçüncü sırada yer aldı.

İhracat listesinin dördüncü sırasındaki TOFAŞ 11.8 milyar lira, TÜPRAŞ ise 10.2 milyar liralık ihracat gerçekleştirdi.

93 yeni şirketin girdiği listede geçen yıla göre zarar açıklayan şirketlerin sayısı ise 120’den 78’e düştü. 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Af Örgütünden Gazeteci Nedim Türfent’e mektup

SONRAKİ HABER

Balçova'da kadın hakları tartışıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa