03 Temmuz 2018 15:10

Burhan Kuzu, AKP'nin çoğunluk kaybını milletvekili olmamasına bağladı

RS FM’de yayınlanan Yavuz Oğhan’dan Bidebunudinle programına konuşan Burhan Kuzu yeni sistemin nasıl işleyeceğine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Fotoğraf: DHA

Paylaş

AKP'nin kurucu üyelerinden Burhan Kuzu, 24 Haziran seçimini ve 'başkanlık sistemi'ni değerlendirdi.

Kuzu, seçimlere ilişkin ilginç değerlendirmeler yaptı. Aday gösterilmediği için kırgın olduğunu belirten Kuzu, “Seçimleri kaybetmedik ama çoğunluğu kaybettik” dedi. Çoğunluğu kaybetmelerinin sebebini kendisinin aday gösterilmemesine bağlayan Burhan Kuzu, seçimlerle yürürlüğe giren sistemi “pratik ve pragmatik” olarak nitelendirdi. RS FM’de yayınlanan Yavuz Oğhan’dan Bidebunudinle programına konuşan Kuzu, “Başkanlık modeli, eski modelden çok farklı. Kendine özgü ve aklın bulduğu bir sistem” dedi.

Parlamenter sisteme ilişkin de değerlendirmede bulunan Kuzu, “Parlamenter model, İngiliz menşeili bir modeldir. İngiliz kanını taşır. Ama başkanlık modeli, pratik ve pragmatik bir sistem” ifadelerini kullandı. Başkanlık sistemi hakkındaki değerlendirmelerine devam eden Burhan Kuzu, kendisini başkanlık modelinin “kurucu babası” olarak niteledi ve başkanlık sisteminde arzu ettiği parlamento modelinin vatandaşı birinci elden tanıyan vekillerden oluştuğunu ifade etti. Arzuladığı parlamento modelinde, vekillerin lidere değil vatandaşa bağımlı olduğunu söyleyen Kuzu, sistemin bu haliyle “ne deve ne kuş” olduğunu belirtti. Kuzu’ya göre, tanımladığı modelin uygulanması sonucunda, “Ankara’ya giden vekil, bölgesinin sesini dinleyecek, liderinin sesini dinlemeyecek”.

Yargıda taraflılık tartışmalarına da değinen Burhan Kuzu, 24 Haziran seçimlerinden önce sosyal medyada cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce hakkında “Muharrem İnce zihniyetindekilerin yaşattıklarını unutmadık, unutmayacağız” şeklinde paylaşım yapan ve eleştirilen Danıştay Üyesi Aysel Demirel’e “Senin ne işin var siyasetle, Muharrem İnce’yle. Verdiğin kararlarda durduk yere şüphe uyandırıyorsun. Olmaması lazım bunların” dedi. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

İYİ Partili Fahrettin Yokuş, Meclis için AKP’ye ışık yaktı

SONRAKİ HABER

AİHM, mülteciyi ölüme gönderen Finlandiya’yı mahkum etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa