03 Temmuz 2018 11:33

Harp Okulu’ndaki işkenceye yeniden yargılama kararı

AYM, Hava Harp Okulu’ndaki sistematik işkenceye yeniden yargılama kararı verdi: Devlet etkili soruşturma yürütmeli.

Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

Hava Harp Okulu’ndayken sistematik olarak işkenceye maruz kaldığını belirterek Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) başvuran Bayram Tuğrul Yıldırım hakkında AYM, yeniden yargılama kararı verdi. AYM, kötü muamele yasağının ihlal edildiğine hükmetti.

Bayram Tuğrul Yıldırım, Hava Harp Okulunda eğitim görmekte iken aldığı disiplin cezaları nedeniyle Hava Harp Okulu Yüksek Disiplin Kurulu kararıyla okuldan çıkarılmıştı. Yıldırım, askeri lisede "alay onur sekreteri" yani okulun öğrenci teşkilatında önde gelen bir konumda olduğunu belirterek, buna rağmen amirlerinin disiplinsiz ve emir-komutaya uymada yetersiz olduğu yönünde kanaat bildirdiğini belirtmişti. Bunun bir tür fişleme olduğunu, doktor raporu olmadan kendisine psikolojik sorunu varmış gibi yaklaşıldığını anlatan Yıldırım, bir binbaşı ve beraberindeki beş teğmen ile bir yüzbaşının kendisine domuz bağı yaptığını, başına çuval geçirdikten sonra dövdüklerini, ayrılması yönünde baskı kurduklarını ifade etmişti.  Bunun üzerine askeri savcılık, Yıldırım’ın iddiasına ilişkin olarak şüpheliler hakkında soruşturma başlattı, kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi. Ordu komutanlığı askeri mahkemesi de Yıldırım’ın bu karara yaptığı itirazı reddetti.

AYM: DEVLET ETKİLİ SORUŞTURMA YÜRÜTMELİ

Yaşananlar üzerine Yıldırım, Anayasa Mahkemesine (AYM) bireysel başvuruda bulundu. Yıldırım'ın başvurusunu inceleyen Anayasa Mahkemesi, Yıldırım'ın kötü muamele yasağının usul boyutunun ihlal edildiğine karar verdi. AYM kararında “Devletin, bireylerin kötü muameleye maruz kalmasını engelleyecek etkili önleyici mekanizmaların kurulması yönünde pozitif yükümlülüğü bulunmaktadır. Bu çerçevede bireyin bir devlet görevlisi tarafından hukuka aykırı muameleye tabi tutulduğuna ilişkin savunulabilir bir iddiası bulunması hâlinde devlet, sorumlularının belirlenmesini ve gerekiyorsa cezalandırılmasını sağlayabilecek etkili resmî bir soruşturma yürütmek durumundadır.” ifadelerine yer verildi. Yıldırım’ın soruşturmadaki diğer delillerle birlikte kötü muameleye ilişkin savunulabilir bir iddiasının bulunmasına rağmen bu iddiaların üzerine özenle gidilmediğinin altını çizen AYM, kötü muamele yasağının ihlal edildiğine karar verdi.

YENİDEN YARGILAMA YAPILACAK

AYM, yeniden soruşturma yapılması için kararı Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Kuzey Deniz Saha Komutanlığı, Askeri Savcılığı kapandığından dolayı İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına gönderdi. AYM, 2.186, 10 TL yargılama giderinin de Yıldırım’a ödenmesini kararlaştırdı. (İstanbul/EVRENSEL)

 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Galataport Projesi kapsamında İstanbul Modern binası da yıkıldı

SONRAKİ HABER

Balçova'da kadın hakları tartışıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa