Üniversiteyi kazanamayanlar dikkat

Üniversiteyi kazanamayanlar dikkat

ÜNİVERSİTEYİ kazanamayıp 18 yaşını doldurmuş olan gençler dikkat: Artık “sağlık sigortası primi” ödemekle yükümlüsünüz.Üniversitede okuyanlar, anne ve babaları üzerinden sağlık hizmeti alabiliyorlar. 18 yaşını doldurmuş olup üniversiteye giremeyenler ise, anne ve babaları üzerinden sağlık hizmeti

ÜNİVERSİTEYİ kazanamayıp 18 yaşını doldurmuş olan gençler dikkat: Artık “sağlık sigortası primi” ödemekle yükümlüsünüz.
Üniversitede okuyanlar, anne ve babaları üzerinden sağlık hizmeti alabiliyorlar. 18 yaşını doldurmuş olup üniversiteye giremeyenler ise, anne ve babaları üzerinden sağlık hizmeti alamıyorlar. Bu nedenle üniversiteye kayıt yaptıramayan erkekler ellerini cebe atmak zorundalar. Her ay en az 37,62 TL, en fazla da 225,72 TL prim ödemeklye yükümlüler.
Paraları yoksa ailelerinden alıp ödemek mecburiyetindeler.
1 Ekim 2008 tarihi itibariyle, ana veya babasının, “bakmakla yükümlü olduğu kişi” olarak sağlık hizmeti alan kız çocukları için durum farklı. Bu durumdaki kızlar çocukları, çalışmaya başlamadıkları, evlenmedikleri, sürece, üniversiteye giremeseler dahi anne ve babaları üzerinden sağlık hizmeti almaya devam edecekler.
Kız çocukları; çalışmaya başladıklarında, kendi sigortalılıkları üzerinden, - Evlenip de çalışmayanlar, eşleri üzerinden “sağlık yardımı” alacaklar.
(İSTANBUL)

www.evrensel.net