02 Temmuz 2018 17:55

Perinçek: ABD ve İsrail tehdidine karşı Erdoğan'la da birleşilebilir

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, 'Amerika ve İsrail tehdidine karşı Tayyip Erdoğan'la da birleşilebilir' açıklaması yaptı.

Fotoğraf: DHA

Paylaş

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, "Bugün Türkiye'ye tehdit Amerika'dan geliyor, İsrail'den geliyor. Ona karşı en geniş cepheyi kurmak lazım. Tayyip Erdoğan da bunun içindedir. Amerika ve İsrail tehdidine karşı Tayyip Erdoğan'la da birleşilebilir" dedi.

Vatan Partisi Genel Başkanı Perinçek, aday olduğu 24 Haziran seçimlerinin sonuçlarıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Halkın, bu seçimde "ekmek"ten daha çok "vatan" dediğini öne süren Perinçek, "Bu seçim, ağır ekonomik koşullarda yapıldı. AKP iktidarının borçlanma ekonomisinin Türkiye'ye getirdiği batakta, bütün kamuoyunun beklediği seçmenin tepki göstermesiydi. 16 Nisan'dan beri halk oylamasından geçen süreçte ekonominin gittikçe ağırlaştığı, iflasların ve işten çıkarmaların olduğu, çiftçinin durumunun zorlaştığı bir süreçti. Burada ekonomi nedeniyle AKP ve MHP'ye karşı seçmenden bir tavır bekleniyordu; ama seçim sonuçlarının neyi belirlediği gözüküyor" diye konuştu.

'CHP BUNU ANLAYAMADI'

Bugün Türkiye'nin "vatan savaşı" verdiğini savunan Perinçek, "Bugün Türkiye PKK'ya karşı savaşıyor. TSK'nın harekatıyla başladı arkasından Fırat Kalkanı Harekatı gerçekleştirildi. Ondan sonra da Zeytin Dalı Harekatı oldu. Bu arada 15- 16 Temmuz gecesi Amerika ile Türkiye arasında Ankara ve İstanbul'da tanklarla uçaklarla bir savaş oldu. 24 saate yakın süren Türkiye'de büyük kentlerde bir Amerika-Türkiye savaşı oldu. Bütün bunlar PKK'ya karşı mücadelenin devam etmesi seçmenin yönelişlerini belirliyor. Seçmen önce 'vatan' diyor. Şu anda ekonominin tercihlerde öne çıkmadığı gözüktü. Bu çok önemli ve doğal; çünkü yaşadığımız süreç bu. CHP bunu anlayamadı" dedi.

'YANIMIZA HDP'Yİ ALMAYALIM'

CHP'nin seçimlerde izlediği politikaya yönelik eleştirilerde bulunan Perinçek, şöyle konuştu:

"CHP, HDP ile iş birliği yaparak, bu başarısızlığının temelini kendi eliyle atmış oldu. Biz Sayın Kılıçdaroğlu ile burada da görüştük. Çeşitli telefon görüşmelerimizde de hep şunu söyledik. 'Aman HDP ile iş birliği yapmayın. Bizimle görüştükten sonra HDP ile görüşmeyin. Hatta MHP ile görüşelim, onu bizim tarafa çekelim'. Çünkü Türkiye'de şu anda teröre karşı mücadele var. Teröre karşı mücadelenin istekleri, ihtiyaçları bu seçimlerde ağır basacak. Hatta biz en son şunu da önerdik. Vatan Partisi, CHP ve İYİ Parti, bu üç parti ittifak yapalım ve iktidar olalım; ama kesinlikle yanımıza HDP'yi almayalım. Çünkü HDP, Amerika'nın Türkiye'nin üzerine sürdüğü PKK'nın örgütüdür. HDP, PKK'nın bir koludur."

'AK PARTİ VE MHP BU YÜZDEN BAŞARILI OLDU'

Türkiye'nin birinci meselesinin terör olduğunu öne süren Perinçek, "Türkiye'nin birinci meselesi ne? Terör meselesi mi yoksa demokrasi, özgürlük, laiklik meselesi mi? CHP'nin 'Demokrasi ve özgürlük meselesi, Türkiye'nin birinci meselesidir' diye seçimlere girdiğini görüyoruz. Vatan Partisi, 'Terörle mücadele meselesi birinci meseledir' dedi. AKP ve MHP bunu gördü, teröre karşı mücadelenin, en başta gelen ve belirleyici olan mesele olduğunu gördü ve seçim stratejisini de bunun üzerine kurdu. AKP ve MHP bu yüzden başarılı oldu. MHP baş aşağı gidiyordu. İYİ Parti ayrıldı ve İYİ Parti ile birlikte MHP'den büyük ayrılışlar oldu. Barajın altına düşeceği hatta yüzde 2'lere, 3'lere bile düşmüştü. Ama İYİ Parti, CHP ile birlikte HDP ve PKK ile iş birliğine gittiği için herkes cezalandırdı onu. Bütün bu tablodan ne çıkıyor? Seçmen vatan savaşına bakıyor. Türkiye'nin vatan bütünlüğü, terörün bitirilmesi konusunu birinci mesele olarak görüyor ve seçme eğilimlerini de bu belirliyor" diye konuştu.

'TAYYİP ERDOĞAN'LA BİRLEŞİLEBİLİR'

Şu anda Türkiye'de 2 strateji olduğunu iddia eden Perinçek, "Birincisi Tayyip Erdoğan'ı düşman ilan eden ve Tayyip Erdoğan'a karşı Amerika ile PKK ile de birleşen bir strateji var. CHP'nin stratejisi, diyebiliriz buna. 'Tayyip Erdoğan'a karşı Amerika'yla da birleşilir PKK'yla da birleşilir' diyen bir strateji var. Vatan Partisi de diyor ki 'Bugün Türkiye'ye tehdit Amerika'dan geliyor, İsrail'den geliyor. Ona karşı en geniş cepheyi kurmak lazım'. Tayyip Erdoğan da bunun içindedir. Amerika ve İsrail tehdidine karşı Tayyip Erdoğan'la da birleşilebilir" dedi. (Ankara/DHA)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Bütün kamu kurumlarına ‘tek kapı’dan girilecek

SONRAKİ HABER

Yazar Cem Kertiş, Berkin Elvan’ın ailesini ziyaret etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...