02 Temmuz 2018 17:38

Zırhlı araçtan yaralı kurtulan Fırat: Kaza aşırı süratten kaynaklandı

Uludere’de devrilen zırhlı araçtan yaralı kurtulan Sedat Fırat, kazanın aşırı süratten kaynaklandığını söyledi.

Fotoğraf: MA

Paylaş

Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Andaç (Elemun) köyünde 29 Haziran tarihinde, “sınır ticareti yaptıkları” iddiasıyla gözaltına alınan ve aralarında çocukların da bulunduğu kişileri taşıyan “Kirpi” tipi zırhlı askeri aracın devrilmesi sonucu araçta bulunan 16 yaşındaki Ali Ölmez yaşamını yitirmiş, 2’si asker toplam 13 kişi de yaralanmıştı.

 Devrilen zırhlı araçtan yaralı olarak kurtulan Üüniversite Öğrencisi Sedat Fırat, gözaltına alındıkları süreç ve sonrasında yaşadıklarını Mezopotamya Ajansından Gökhan Altay’a anlattı.

Gözaltına alındıkları günün ilk saatlerinde sınırdan evlerine dönerken askerler tarafından önlerinin kesildiğini, bunun üzerine geri dönmek zorunda kaldıklarını aktaran Fırat, o sırada yakalanan bazı çocukların askerler tarafından darbedildiklerini iddia etti. Birçoğu çocuk 35 kişi ile birlikte sabaha kadar sınırda beklemek zorunda kaldıklarını anlatan Fırat, “Oradan ayrılmayan askerler, ‘Gelin size yardımcı olacağız’ dediler. Bunun üzerine askerlerin yanlarına gittik. Göğsümüze silah dayayarak, sigaraları nereye sakladığımızı sordular. ‘Kaçacak olsak teslim olmazdık’ dedik. Birkaç saat o sıcağın altında beklettiler. Komutanlardan birisi, olası kaçma durumunda ‘vur’ emri verdi askerlere. Biz de bir yere ayrılmadık.”

‘ASKER SÜRATLİYDİ’

Saatlerce sınırda bekletildikten sonra askeri tabura getirildiklerini söyleyen Fırat, ardından 3 “Kirpi” tipi zırhlı araçla ifade işlemleri için yola çıkarıldıklarını kaydetti.

 Çocukların da olduğu 11 kişi ile bindirildikleri araçta 2 askerin de bulunduğunu ifade eden Fırat, kaza anına dair şunları söyledi: “Uzman çavuş kemerini taktı. Araçta bulunanlara kemerlerin takılması için bir uyarıda bulunulmadı. Ben tek kemer takmıştım. Direksiyonda bulunan asker, süratli bir şekilde aracı sürüyordu. Son ses müzik dinliyordu. Viraja geldiğimizde direksiyon hakimiyeti kayboldu.”

‘DURUMU AĞIR KİŞİLERE ÖNCELİK VERİLMEDİ’

 Fırat, kaza sonrası yaşananları şöyle anlattı: “Yol üzerinde bulunan 6-7 asker ne yardıma geldi ne de araçtakilerin çıkmalarına izin verdi. ‘Kaçacaklar’ diye izin vermediler. İnsanlar yardımımıza geldi. Olay yerine gelen askeri ambulans da ilk olarak yaralı askerlere müdahale etti. Daha ağır yaralı olan kişilere öncelik verilmedi. Biz daha sonra sivil araçlarla Uludere’deki hastaneye kaldırıldık.”

 Fırat, son olarak köydeki tek geçim kaynaklarının sınır ticareti olduğunu vurgulayarak, ihtiyaçlarını karşılamak için bunu yapmaya mecbur olduklarını söyledi. (ŞIRNAK)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Kılıçdaroğlu-İnce görüşmesi sona erdi

SONRAKİ HABER

Saadet öğretmen intihardan önce 'öğrencilerin önünde bana yumruk attılar' demiş

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa