Mustafa Elitaş: OHAL 18 Temmuz gecesi kalkacak

AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, olağanüstü halin (OHAL) 18 Temmuz gecesi kaldırılacağını söyledi.

02 Temmuz 2018 17:10
Son Düzenlenme Tarihi: 02 Temmuz 2018 20:28
Paylaş

Gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, OHAL'in 18 Temmuz gecesi kaldırılacağını söyledi.

TBMM başkanının 3. turda seçileceğini söyleyen Mustafa Elitaş, olağanüstü halin (OHAL) 18 Temmuz gecesi kaldırılacağını, TBMM'deki dengeler açısından yeni kabinede seçilen milletvekillerinden 3'nün yer alabileceğini ifade etti.

Elitaş, TBMM'nin açılmasının ardından ilk görüşülecek kanun tasarılarının, çocuğun cinsel istismarı ve hayvana şiddet suçlarına işleyenlere uygulanacak cezalarla ilgili olacağını söyledi.

'YEREL SEÇİMLERİN ÖNE ALINMASI GÜNDEMİMİZDE DEĞİL'

Yerel seçimlerin erkene alınacağı iddialarıyla ilgili de konuşan Elitaş, "3 siyasi partinin anlaşması gerekiyor. AK Parti, CHP ve MHP'nin bu konuda uzlaşması gerekiyor. Bizim gündemimizde yerel seçimlerin öne alınmasıyla ilgili bir durum söz konusu değil. Milliyetçi Hareket Partisi de böyle bir şeyin olmadığını ifade etti ama diğer siyasi partiler böyle bir beyanda bulunursa yetkili kurullar değerlendirme yapar" dedi.

Elitaş, "Sayın Cumhurbaşkanı 8 Temmuz'da yemin ettiği takdirde yeni sisteme başlamış oluyoruz. Eski hükümet bitiyor. Yeni Cumhurbaşkanlığı sistemi başlıyor. Sayın Cumhurbaşkanı eğer böyle bir tezkere gönderirse Milli Güvenlik Kurulu'nun tavsiye kararıyla birlikte Türkiye Büyük Millet Meclisi bunu görüşür, uzatıp uzatmama konusunda kararını beyan eder. Aldığımız izlenim; Sayın Cumhurbaşkanının böyle bir irade beyanında bulunmayacağını görüyoruz. Bu açından '18 Temmuz gecesi OHAL kalkmış olacak' diye düşünüyoruz" diye konuştu. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Bölge’de sıcaklar artıyor

SONRAKİ HABER

Rusya’da 2 savaş uçağı çarpıştı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa