02 Temmuz 2018 16:39

Adana’da yüzlerce atölye kapandı

Ekonomik kriz ve dolar endeksli çalışan tekstil atölyeleri bir bir kapanıyor. Adana’da 2 bin atölye sayısı bine düştü.

Fotoğraf: MA

Paylaş

Döviz kurlarındaki hareketlilik tekstil sektörünü vurdu. Adana’da atölyeler bir bir kapanıyor. Adana’da 2 bin olan atölye sayısı yüzlercesinin kapanmasıyla 1500’ün altına düştü. 12 yıllık tekstilci Nurettin Ay durumu, “Olan küçük esnafa oluyor” diye özetliyor.

Kapananların yanı sıra birçok atölye de kapanmaya gün sayıyor.

‘TEKSTİL TEKELLEŞİYOR’

12 yıldır sektörde olan Nurettin Ay, daha önce atölyesinde 40 makinesinin olduğunu ancak şimdi 15 makineye düştüğünü söyledi. Ay, “Dolar artıyor bizler küçülüyoruz. Gördüğünüz makineler boş, çalıştıramıyoruz. Atölyem büyük fakat kirası yüksek olduğu için önümüzdeki günlerde daha küçük bir yere taşınacağım” diye konuştu.

Ekonomideki kötü gidişatta dikkat çeken Ay, küçük atölyelerin ekonomik durumdan etkilendiği için kapatıldığını söyledi.

İP FİYATI BİR YILDA İKİYE KATLANDI

İpin bir yıl önce 5 lira olan fiyatının, şimdi 9 lira olduğunu belirten Ay, şöyle devam etti: “Makineler ve ham maddeler yurt dışından geliyor. Bizler sadece işliyoruz. Bundan dolayı doların artmasından çok etkileniyoruz. Adana’da 2 bin tekstil atölyesi vardı. Şimdi gidin bakın çoğu kapatmış. Çünkü etkileniyor. Ama bu durumdan büyük şirketler etkilenmiyor. Her geçen gün kâr üstüne kâr elde ediyorlar. Olan biz küçük esnafa oluyor.”

TEKSTİLİN PAYI AZALIYOR

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, tekstil ve konfeksiyon sektörü 2014 yılında 29.5 milyar dolar ile Türkiye ihracatının yüzde 18.7’sini gerçekleştirdi. Bu oran 1995 yılında yüzde 40.7 iken, 2005 yılında yüzde 26’ya, 2010 yılında ise yüzde 19.3’e geriledi. Sektörün dünya ticaretindeki payı da önemli ölçüde azaldı. 1995 yılında yüzde 7 olan sektör payı 2014 yılında yüzde 4.6’ya geriledi. (Adana/MA)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Zeytinburnu Belediyesinden atılan işçi: Tehdit telefonları alıyorum

SONRAKİ HABER

Bolivya'da darbe: Devlet Başkanı Evo Morales hakkında yakalama kararı çıkarıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa