02 Temmuz 2018 15:20

İran'da şimdi de içme suyu krizi: Merhametsizliğe tahammül kalmadı

İran'da su kesintileri ve kuraklık protestolara neden oluyor. Halkın su ihtiyacını çeşmelerden karşılamaya çalışması nedeniyle 350 kişi zehirlendi.

Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

İran Meclisi Ahvaz Milletvekili Cevad Kazım Neseb, Huzistan eyaletindeki içme suyu krizinin devam etmesinin güvenlik sorununa dönüşeceğini söyledi. İranlı Öğrenciler Haber Ajansı ISNA’ya göre, İran Meclisinde milletvekillerine hitap eden Kazım Neseb, “Sıcaklık yaklaşık 55 derece, su yok. Hürremşehr ile Abadan kentlerinin planlı düzenlemelerinin ve restorasyon çalışmalarının yapılmamasıyla işsizlik bir araya gelince Huzistan eyaletinde güvenlik sorunu ortaya çıkıyor” dedi.

‘HALKIN TAHAMMÜLÜ KALMADI’

Yetkilileri göreve çağıran Neseb, “Huzistan halkı 8 sene savaşa (İran-Irak savaşı) sabretti. Ama merhametsizliğe daha fazla tahammülleri kalmadı” ifadelerini kullandı.

Sazlıkların kurutulmasıyla meydana gelen kum fırtınalarının halkın en büyük sorunları arasında yer aldığına dikkati çeken Neseb, “Günümüzün en büyük sorunu içme suyudur. Huzistan bölgesindeki suların çoğu tuzludur” açıklamasında bulundu.

MUSLUKLARDAN TUZLU SU AKIYOR

Kazım Neseb, işsizliğin azalması için bölge insanına petrol kuyularında iş verilmesi ve çiftçilerin ekim yapabilmesi için ziraat alanlarına su temin edilmesi gerektiğini kaydetti.

İran’da yağışın ve su kaynaklarının azalmasıyla ortaya çıkan kuraklık, ülkede su krizine yol açıyor. Musluklardan da tuzlu su akması nedeniyle halk, tankerlerden su satın almak zorunda kalıyor.

Huzistan eyaletine bağlı Hürremşehr ve Abadan kentleri, su sorununu protesto eden halkın gösterilerine sahne olmuştu.

KİRLİ SUDAN 350 KİŞİ ZEHİRLENDİ

Öte yandan Huzistan’da kirli sudan zehirlenenlerin sayısının 350’ye yükseldiği açıklandı.

İran’ın resmi haber ajansı IRNA’ya konuşan Ramhürmüz İlçe Sağlık Müdürü Şükrüllah Selmanzade, zehirlenmelerin bölgede yaşanan 20 saatlik su kesintisi üzerine halkın çevredeki çeşmelerden su ihtiyaçlarını karşılamaları sonucu meydana geldiğini ifade etti. İshal ve yüksek ateş şikayetleri bulunan hastaların tedavi için çevre hastaneler ve sağlık ocaklarına başvurdukları belirtildi.

İran'da 2017 yılının sonunda hayat pahalılığı ve yoksulluğa karşı başlayan eylemler kısa sürede yayılmış ve siyasi içerik kazanmıştı. Eylemler, siyasi taleplerle birleşmiş daha sonra sönümlenmişti. (AA)


İRAN’DAN ABD VE SUUDİ ARABİSTAN’A PETROL TEPKİSİ

Suudi Arabistan Kralı Salman’ın ABD Başkanı Donald Trump’a petrol üretimini artırma sözü verdiği haberlerinin ardından OPEC Dönem Başkanı ve Birleşik Arap Emiklikleri (BAE) Petrol Bakanı Suhail al-Mazrouei’ye mektup gönderen İran Petrol Bakanı Bijan Zanganeh, Mazrouei’yi OPEC üyelerine 22 Haziran’da Viyana’da varılan kararları anımsatmasını önerdi.

Zanganeh mektubunda, “OPEC üyesi üyeleri taahhütlerine saygılı olmaları, OPEC’in birliğini ve bağımsızlığını baltalayacak tek teraflı herhangi bir atmaktan kaçınmaları yönünde uyarmanızı talep ediyorum” dedi. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Mahmut Tanal: Mahkemeler tutuklu vekiller için durdurma kararı vermeli

SONRAKİ HABER

Balçova'da kadın hakları tartışıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa