02 Temmuz 2018 14:37

Çorum Katliamı'nın yıl dönümünde 'Toplumsal barış' paneli

Çorum Emek ve Demokrasi Platformu'nun Çorum Katliamı'nın yıl dönümünde düzenlediği etkinliğe Gazeteci Yazar Erdoğan Aydın katıldı.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Çorum Emek ve Demokrasi Platformu tarafından düzenlenen “Çorum Olayları ve Toplumsal Barış” konulu panelde konuşan Gazeteci Yazar Erdoğan Aydın, gerçek demokrasi ve laikliğin ancak eşit birey, eşit yurttaşlık temelinde inşa edilebileceğini söyledi.

Türkiye tarihine kara bir leke olarak geçen Çorum Katliamı'nın 38. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında Çorum Emek ve Demokrasi Platformu tarafından Hacı Bektaş Veli Vakfı bahçesinde düzenlenen panele siyasi parti, sendika ve demokratik kitle örgütlerinin temsilcilerinin yanı sıra çok sayıda yurttaş katıldı.

Çorum Çağdaş Avukatlar Derneği Başkanı Av. Ahmet Özdel’in açılış konuşması ile başlayan panelde konuşan Erdoğan Aydın, 1980 yılının mayıs ve temmuz aylarında Çorum’da, öncesinde ise Maraş’ta ve 1993’te Sivas’ta yaşananlara bakıldığında devletin güvenlik görevlilerinin söz konusu illerde yaşananları görmezden geldiğini belirterek “Çorum’da yaşananlar aslında 12 Eylül’ün 4 generalinden birisi olan Sedat Celasun’un ‘Milönü’ne tanklarla girip olaylara son verelim’ çağrısını yaptığında söz konusu saldırının arkasındaki arka planı bize açıklıyor” dedi.

Muktedirlerin ‘ben hakkımı istiyorum’ diyen bir yurttaş istemediğini ifade eden Aydın, eşit yurttaşlık hakkının gereği olan hukuk ve kültürün bu topraklarda güçlendirilmesi gerektiğini dile getirdi.

“Özgürlükçü bir laiklik, demokratik bir cumhuriyet ve gerçek bir demokrasi inşa edilmediği sürece biz bu katliamları hep yaşayacağız” diyen Erdoğan Aydın, konuşmasının devamında Türkiye’nin tek adam rejimine doğru sürüklendiğini ifade ederek, bu süreçten itibaren emek ve demokrasi güçlerine büyük görev düştüğünü söyledi.

Aydın’ın konuşmasının ardından panel, soru-cevap şeklinde devam etti.

3 TEMMUZ'DA KİTLESEL BASIN AÇIKLAMASI

Öte yandan Çorum Katliamı’nın 38. yıl dönümü anma etkinlikleri kapsamında 3 Temmuz 2018 Salı günü saat 17.00’de ise Hünkar Hacı Bektaş Veli Parkı’nda (Eski Cumartesi Pazarı) kitlesel basın açıklaması yapılacak.

Çorum Emek ve Demokrasi Platformu öncülüğünde düzenlenecek olan 38. yıl anma etkinliklerinin katılımcıları arasında Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Merkezi, Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu ve Alevi Bektaşi Federasyonu da yer alıyor.

Çorum Emek ve Demokrasi Platformu'ndan yapılan açıklamada, tüm yurttaşlar anma etkinlikleri kapsamında düzenlenecek panel ve kitlesel basın açıklamasına davet edildi. (Çorum/EVRENSEL)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Utanç Müzesi yapılmayan Madımak hâlâ yanıyor

SONRAKİ HABER

Dipsiz Göl'ün yok edilmesine ilişkin soruşturmada 2 müdür 1 memur açığa alındı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa