01 Temmuz 2018 21:31

Kemalbay: Soylu istifa etmeli, hesabı sorulmalıdır

HDP’den İzmir Milletvekili seçilen Serpil Kemalbay, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun istifa etmesi gerektiğini söyledi.

Fotoğraf: MA

Paylaş

Seçimin kesinleşmeyen sonuçları itibariyle Halkların Demokratik Partisi’nden (HDP) İzmir Milletvekili seçilen Serpil Kemalbay, seçim sürecinde çalışma yaptıkları için ilçe teşkilatlarına teşekkür ziyaretinde bulundu. İlk olarak Çimentepe Mahalle Temsilciliğinden başlayan Kemalbay, ardından sırasıyla Gaziemir, Menderes, Torbalı ve Karşıyaka İlçe Örgütlerini ziyaret etti. Parti üyelerinin yanı sıra yurttaşlar da Serpil Kemalbay’ı büyük ilgi ile karşılarken, katılanlardan fikir ve öneriler alındı.

‘SEÇİMDEKİ STRATEJİMİZ DEMOKRASİ GÜÇLERİNİ BİRLEŞTİRMEKTİ’

Zorlu bir seçim dönemini geride bıraktıklarını kaydeden Serpil Kemalbay, Türkiye’de tek adam rejiminin ve faşizminin kurumsallaşmasıyla demokratik sisteme geçiş açısından bir mücadele yaşandığını dile getirdi. Bu mücadelenin ise hukuksuz koşullarda gerçekleştirildiğine vurgu yapan Kemalbay, “OHAL koşullarında gerçekleşti ve devletin bütün imkan ve zorunun muhalefet üzerinde en keskin şekilde konuşturulduğu koşullarda gelişti. Pek çok hile ve zorla, sandıklarla müdahaleyle, manipülasyonlarla karşılaştık. Bunlara müdahale edebilmek ancak çok güçlü bir toplumsal mücadele, örgütlülük ve dayanışma ile mümkün. Bu sadece HDP için değil, bütün muhalefet için geçerli. Biz bu seçime çok doğru bir strateji ile yaklaştık. Bu stratejimiz, HDP’yi toplumun demokrasi güçleri ile en gelişmiş şekilde buluşturmak için önemli bir adım şeklindeydi ve bunu belli bir biçimde başardık” ifadelerini kullandı.

‘HALKIMIZLA BERABER HER YERDE MÜCADELEYİ SÜRDÜRECEĞİZ’

Türkiye’de ana muhalefetin ve demokrasi mücadelesinde en önemli gücün HDP olduğunu söyleyen Kemalbay, halkın kendilerine verdiği bu rolü önümüzdeki süreçte hakkıyla yerine getireceklerini belirtti. Kemalbay, “Halkımızla birlikte sokakta, fabrikada, mahallelerde, tarlalarda ve köylerde bu mücadeleyi sürdüreceğiz. Mücadele, ede ede kazanıldığını biliyoruz. Bugüne kadar böyle geldik, bundan sonra zafere kadar, kazanana kadar böyle devam edeceğiz. Gördük, bütün baskılara rağmen kazanabiliyor ve başarabiliyoruz. HDP’nin barajı aşması bir başarıdır. O halde örgütlülüğümüzü daha ileri taşıyarak mücadelemizi güçlendirmenin yollarına bakacağız” dedi.

‘FAŞİST BİR DÜZENLE KARŞI KARŞIYAYIZ’

İktidarın Türkiye’de kangrenleşmiş olan siyasi sorununu çözemediğini, aksine daha da derinleştirdiğini ifade eden Kemalbay, bu yüzden HDP’nin barajı aşmasıyla birlikte HDP’ye karşı bir saldırı başlatıldığına dikkat çekti. Kemalbay, “Bir İçişleri Bakanı’nın Türkiye’nin 3’üncü partisinin Eş Genel Başkanını arayarak tehdit etmesi ve hakaret etmesi aslında hemen o İçişleri Bakanı’nın istifa etmesini gerektirir ve hesabının sorulması gerektirir. 7 Haziran’ın hemen arkasından bir keyfi süreç yaşıyoruz. Bu hukuksuzluğa evrildi ve daha sonra da tamamen ortadan kalktığı, OHAL’in, o darbe girişiminin arkasına sığınarak her türlü hukuksuzluğun hayata geçirildiği bir döneme girdik. Dolayısıyla şuanda Türkiye’de demokrasi, hak, hukuk, adalet yok. Faşist bir düzenle karşı karşıyayız, partimizin Eş Genel Başkanı da bu düzenin temsilcileri tarafından tehdit ediliyor” şeklinde konuştu. (İzmir/MA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Londra'da düzenlenen DAY-MER Festivali’nde binler bir araya geldi

SONRAKİ HABER

Finlandiya’da ırkçılar "feminizme karşı mücadele" kararı aldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa