01 Temmuz 2018 15:33

Ticaret açığı, ihracat artarken de büyüyor

Haziranda ihracat geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 5 artarak 12 milyar 602 milyon dolar düzeyinde gerçekleşti.

Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

Haziran ayında ihracat geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 5 artarak 12.6 milyar dolara yükseldi. Son 12 aylık ihracat ise 161.5 milyar dolara ulaştı. Söz konusu artış büyük bir sevinçle yansıtılırken şu gerçek perdeleniyor: Dış ticaret açığında genişleme mayıs ayında da devam etti. Yani ithalat ihracattan çok daha fazla arttı.

Yaz aylarında kur etkisi ve ekonomide yavaşlamanın iç talebi frenlemesi halinde dış ticaret açığın büyümesinin durması bekleniyor. Turist sayısındaki artışın denge sağlayacağı düşünülüyor.

Mayıs ayında dış ticaret göstergeleri önceki aylara kıyasla daha dengeli bir görünüm sergiledi. Bu ayda ihracat yüzde 5.3 artarken ithalat da yüzde 5.5 arttı. Oranlar bir birine yaklaştı. Oranların yaklaşması açığın büyümesine engel değil! Mayıs ayında ihracat 14.3 milyar dolar olunken ihracat 22.1 milyar dolar oldu. Mayıs ayında dış ticaret açığındaki genişleme yüzde 5.7 düzeyinde gerçekleşti. İhracatın ithalatı karşılama oranı Mayıs ayında yıllık bazda önemli bir değişim kaydetmeyerek yüzde 64.8 seviyesinde oldu.

EKONOMİ KÜÇÜLSE  DAHİ...

12 aylık kümülatif verilere göre, ihracat hacmi Mayıs’ta yıllık bazda yüzde 9.4 yükselerek 161 milyar doları aşarken, ithalat hacmi ivme kaybetmekle birlikte yüzde 20 artarak 249 milyar dolara ulaştı.

Bu dönemde 12 aylık dış ticaret açığı 87 milyar dolar oldu.

Nisan ve Mayıs aylarında turist girişleri yüzde 25’in biraz üstünde  tempoda artarken, Türkiye 2016 yılı rekoruna oldukça yaklaştı fakat turist başı hasılat düşük seyretmeye devam ediyor. Bu durum cari açığın kapanması umudunu kırıyor.

Yüksek enflasyonun tüketimi daralması, yeterince stok üretim yapan sanayicilerin hammadde ve ara malı ithalatını azaltması gibi cari açığı azaltabilecek gelişmelerin yaşanma olasılığına rağmen söz konusu durum gerçekleşmeyebilir.

ABD-İran gerginliğinin psikolojik etkisiyle, yaz aylarında petrol fiyatlarının yükselmesi Türkiye’ye cari açığının, ekonomi küçülse dahi kapanmasına engel. Eğer beklendiği gibi Brent petrolün varili 85 dolarlara gelirse Türkiye cari açıkta, kış aylarında, zirveyi görebilir!  (EKONOMİ SERVİSİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

AKP 71 ilde oy kaybetti

SONRAKİ HABER

AİHM, mülteciyi ölüme gönderen Finlandiya’yı mahkum etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa