01 Temmuz 2018 10:47

Muharrem İnce: Kılıçdaroğlu bırakmadan kurultay istemeyeceğim

Muharrem İnce, seçim sonuçlarını ve seçim gecesi yaşananları anlattı. CHP'de Kılıçdaroğlu çekilmedikçe kurultay istemeyeceğini söyledi.

Fotoğraf: Evrim Aydın/AA

Paylaş

CHP'nin Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce, seçim sonuçlarını ve seçim gecesi yaşananları değerlendirdi. Hürriyet'ten Ayşe Arman'a konuşan İnce, seçim sürecindeki en büyük hatanın geç açıklanması olduğunu söyledi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu için "Son açıklamalarını beğenmedim" ifadesini kullanan İnce, yeni parti kurma iddialarını yalanladı ve Kılıçdaroğlu ayrılma kararı almadıkça kurultay istemeyeceğini söyledi. İnce, cumhurbaşkanlığı iddiasının sürdüğünü, 15 milyon oyu 30 milyon yapmanın derdinde olduğunu söyledi ve "Sağlığımda bir sıkıntı olmazsa, yeniden cumhurbaşkanı adayıyım" dedi.

'AKP'NİN OYU DÜŞTÜ DİYE SEVİNMEM'

Seçim sonuçlarının kendisinde hayal kırıklığı yarattığını söyleyen İnce, "Ben bahane üretmem, kendime bakarım. Kendi hatalarımı, eksiklerimi bulup bir sonrakinde onları tamamlamak, kendimi hazırlamak isterim. AKP’nin oyu düştü diye sevinmem" dedi.

'YENİDEN ADAY OLACAĞIM'

Seçim sürecinde yaptıkları en iyi işin "‘Herkesin Cumhurbaşkanı’ sloganı" olduğunu söyleyen İnce, "Rozeti çıkarıp Türk bayrağını takmaktı. ‘Herkesin Cumhurbaşkanıyım’ sloganına devam edeceğim. Göreceksiniz bunu başaracağım ben! Bunu burada bırakacak halim yok, iddiamın arkasındayım! Allah sağlığıma bir şey vermesin. Sağlığımda bir sıkıntı olmazsa, yeniden cumhurbaşkanı adayıyım" ifadesini kullandı.

'EN BÜYÜK HATA ADAYLIĞIMIN GEÇ AÇIKLANMASI'

Adaylığının geç açıklanması sebebiyle 13 ile gidemediğini belirten İnce, bunun seçim sürecindeki en büyük hata olduğunu ifade etti. Bilindiği üzere CHP, İnce'nin adaylığı kesinleşene kadar Abdullah Gül, Abdullatif Şener, İlhan Kesici gibi isimlerin üzerinde durmuştu.

'YSK TOPLUMU RAHATSIZ EDECEK BİR KARAR ALMADI'

Muharrem İnce, seçim gecesi yaşanan hile iddialarına dair şöyle konuştu: "...Hile olabilir mi? Olabilir! Olmuş mudur? Olmuştur! Fakat ben 16.50’de YSK’nın önüne gittim, iki arkadaşımla birlikte. Dedim ki, “Ben buradayım. Görevinizi doğru yapın! Referandumda olduğu gibi mühürsüz oylar geçerlidir falan böyle kararlar almayın!” Şimdi size soruyorum; YSK, toplumu rahatsız edecek bir karar aldı mı? Almadı. Peki yüzde 50.1’e yüzde 50.06 gibi bir sonuç var mı ortada? Yok. Ortada kazanılmış bir seçim var."

'ERDOĞAN'LA GÖRÜŞMEDİM'

Seçim gecesi Tayyip Erdoğan'la konuştuğu iddiasını bir kez daha yalanlayan Muharrem İnce, "Bir daha böyle bir rüzgâr yakalanabilir mi?" sorusuna "Çok daha fazlasını yakalarız, emin olun! Bu rüzgâr 50 günlük, 500 günlük bir rüzgârı düşünebiliyor musunuz?" yanıtını verdi.

CHP VE KILIÇDAROĞLU'YA ELEŞTİRİ

Muharrem İnce, seçim gecesi CHP'den yapılan "AA verilerine inanmayın. Seçim ikinci tura kaldı" açıklamalarının "Stratejik bir hata" olduğunu ifade etti.

İnce, Kılıçdaroğlu'nun kendisini aday göstermesi için "Herkesin yapabileceği bir iş değil" derken CHP liderinin son açıklamalarını beğenmediğini belirtti.

YENİ PARTİ HAZIRLIĞI YOK, KURULTAY İSTEMEYECEK

"Yeni parti kurma" gibi bir hazırlığının olmadığını vurgulayan İnce, parti içerisindeki "istifa" ve "kurultay" gündemi için de şöyle konuştu: "Ben kurultay istemeyeceğim, kesinlikle böyle bir talebim olmayacak! Ama CHP örgütleri göreve davet ederse, kendisi de “Ben ayrılacağım” derse, hazırım. Ama burası çok önemli. Sakın yanlış bir şey yazılmasın: Ben karşısına çıkıp rakip olmayacağım! Beni cumhurbaşkanı adayı yapmış bir genel başkanın karşısına çıkıp böyle bir vefasızlık yapmam!" (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

İHD Gaziantep Eski Şube Başkanı İmam Hüseyin Özharat yaşamını yitirdi

SONRAKİ HABER

Usta Oyuncu Hale Akınlı hayatını kaybetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa