30 Haziran 2018 02:23

'Seçime sevinip, patates-soğana üzülene anlatmamız lazım'

Emek Partisi Mamak İlçe Örgütünden Hilal Kılıç seçim sonrası karşılaştığı tepkileri Evrensel'e yazdığı mektubunda anlattı.

'Seçime sevinip, patates-soğana üzülene anlatmamız lazım'

Fotoğraf: Delwin Steven Campbell/Flickr

Paylaş

Hilal Kılıç
Ankara

Emek Partisi Mamak İlçe Örgütü olarak seçim sonrası Tuzluçayır meydanında bildiri dağıtımı yaptık. Dağıtım sırasında vatandaşlarla seçimi ve sonrasını konuşma fırsatı yakaladık. Umutsuz bir tablo çizip artık yapacak birşey yok diyen de vardı, asıl şimdi daha çok birlik olmalıyız diyen de. Dağıtım sırasında bir kadın “Çok sinirliyim, bugün işyerimde çok kişiyle tartıştım çok doluyum. Neymiş efendim umutlar bitmiş, artık yapacak bir şey yokmuş. Anlamıyorum ben dün ne umutları vardı da neyi tükettikler? Zaten böyleydi düzen, şimdi ses çıkarma vakti” diyerek yanımızdan uzaklaştı.Yaşlı bir amca “Ben sinirliyim bu sisteme, yıllardır böyle artık oy falan da atmam kıymeti mi var” diyerek sitem etti.

CHP’nin ve Muharrem İnce’nin seçim sonuçları açıklanırken bir açıklama yapmamış olmasına tepkili olanlarla da karşılaştık. Bir kadın “Sattılar bizi, ben saatlerce sandık bekledim. Bir cümle duysaydım sokaklarda olurdum ama biz çok bel bağlamışız” deyip hızlıca yanımızdan gitti. Yılgınlık ve umutsuzluk cümleleri kuranlarla sohbet ederken bir başka adam duydu ve ne yazdınız bakalım diyerek yanımıza yaklaştı. “Gençlerin umudu hep var, hepimiz onlardan güç almalıyız böyle konuşmayın” sözleri ile elimizden 3 bildiri aldı. Kahvede arkadaşlarım var ben onlara da okutayım dedi. “Halkın ihtiyaçları bundan sonra seçimle karşılanmaz” diye ekledi bir teyze. Bir başkası ise “Bundan sonra seçimle işimiz olmaz. Mücadele edeceğiz. Seçimle gitmeyecekleri ortaya çıktı” diyerek ayrıldı yanımızdan.

Bir başka kadın ise “Biraz önce marketteydim, yanımdaki kadın soğan patates el yakıyor diye söylendikten sonra dün büyük bir zafer kazandık diye seçim konuşmaya başladı, dönüp dedim bu fiyatları kim yapıyor böyle, hem buna sinirlenip hem nasıl ekonomiyi bu hale getirenleri översin. Şimdi bunu herkese anlatmamız lazım. Bunlar anlamaz diye diye olduk böyle” demişti. AKP veya Erdoğan’a oy veren yurttaşın “anlamamak” yerine daha fazla anlatmak gerekiyor. Bundan sonra o ablanın dediği gibi soğan patates fiyatına üzülene zamların gerçek sorumlusunu anlatmak, o kahveye giden amcanın yaptığı gibi hızlıca en yakınımızdan başlayarak herkesle konuşmak lazım. Çünkü biliyoruz halk birden büyüktür.

ÖNCEKİ HABER

Menemen'den seçim değerlendirmesi: Örgütsüzlük kaybettiriyor

SONRAKİ HABER

Celal Şengör: Stalin'e organ vermek istemem, 20 milyon adam öldürmüş

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa