29 Haziran 2018 12:49
Son Düzenlenme Tarihi: 30 Haziran 2018 09:35

HDP'den milletvekili seçilen Leyla Güven tahliye edilmedi

Leyla Güven hakkında verilen tahliye kararına savcılık itiraz etti. İtiraz üzerine 10. Ağır Ceza Mahkemesi tutukluluk halinin devamına karar verdi.

HDP'den milletvekili seçilen Leyla Güven tahliye edilmedi

Leyla Güven (Fotoğraf: MA)

Paylaş

Diyarbakır 9. Ağır Mahkemesi, 24 Haziran seçimlerinde Halkların Demokratik Partisi'nden (HDP) Hakkari milletvekili seçilen Leyla Güven için tahliye kararı verdi. Savcılığın karara itiraz etmesi üzerine 10.Ağır Ceza Mahkemesi tutukluluk halinin devamına karar verdi.

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Leyla Güven, Türkiye'nin Afrin operasyonuna gösterdiği tepki, yaptığı açıklamalar ve DTK çalışmaları nedeniyle 22 Ocak'ta evine yapılan baskınla gözaltına alınmış, 9 günlük gözaltı süresinin ardından 31 Ocak'ta çıkarıldığı Diyarbakır 9. Ağır Mahkemesi tarafından tutuklanmıştı.

Güven, 24 Haziran'da yapılan seçimlerde HDP'den Hakkari Milletvekili seçildi. Avukat Reyhan Yalçındağ Baydemir, Güven'in tahliye edilmesine dönük Diyarbakır 9. Ağır Mahkemesi'ne başvuruda bulundu. Yapılan başvuruyu değerlendiren mahkeme Güven'in tahliyesine karar verdi.

Ancak savcılık Leyla Güven hakkında verilen tahliye kararına itiraz etti. Savcılığın, itirazı üzerine 10. Ağır Ceza Mahkemesine gönderilen dosyada mahkeme tutukluluk halinin devamına karar verdi.


HDP KADIN MECLİSİ: LEYLA GÜVEN MİLYONLARIN SESİ, KADINLARIN İRADESİDİR

HDP Kadın Meclisi, DTK Eş Başkanı ve HDP Milletvekili Leyla Güven için verilen tahliye kararı sonrası gelen itirazla yeniden tutukluluğun devamına karar verilmesine tepki gösterdi. HDP Kadın Meclisi imzasıyla yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Her türlü hileye rağmen çoğunluğu alamayan AKP-Saray rejimi, talimatlandırdığı yargıyla ve seçim kurullarına yönelik baskı yoluyla Türkiye halklarının tercihini yansıtan sonuçları kendi lehlerine uydurmanın çabasını zorla yürütmektedir.

Kadınların özellikle siyaset alanında eşit temsiliyet ile tüm karar mekanizmalarında yer alması ile ilgili geliştirdiğimiz eş başkanlık sistemi gibi yaşamın her alanında kadını bir özne olarak yer alması politikası, AKP-Saray iktidarının inşa etmek istediği itiraz etmeyen ve içerisinde bir özne olarak kadına yer vermeyen toplum modelinin en büyük panzehiri olmuş ve olmaya da devam etmektedir.

Kadınların, milyonların iradesi, sesi olan Leyla Güven’in hukuksuz biçimde rehin alınması, rehin alındığı süreçten bu yana geçen 6 ayın ardından hakkında tahliye kararı verilmesi ve bu tahliye kararına saray savcılarının yapmış olduğu itirazın jet hızıyla kabul edilmesi göstermiştir ki; özgürlüğü, cesareti ve savaş politikalarına karşı barışı ve özgür yaşamı inşa eden kadın özgürlük anlayışı, AKP-Saray rejiminin en büyük engelidir.

Bizler, zindanlarda, asla teslim olmayan kadın iradesini yargıladığını düşünen zulmün mahkemelerinde zalimin gözünün içine bakarak cesareti haykıran kadınlarız. Leyla Güven Hakkâri halkının, tüm kadınların, milyonların iradesidir. Leyla Güven’i derhal serbest bırakın.” (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Vizyonda bu hafta (29 Haziran 2018 Cuma)

SONRAKİ HABER

Kocaeli’de TEM’de kaza: İstanbul yönü ulaşıma kapandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa