Trakyalı işçiler: Durup beklersek elimizdekini de koruyamayız

Fotoğraf: Unsplash

Trakyalı işçiler: Durup beklersek elimizdekini de koruyamayız

Seçimleri değerlendiren Trakyalı işçiler, 'Artık eskisi gibi durarak bırakın yeni hak almayı, elimizdekini bile koruyamayız' diyor.

Tuncay SAĞIROĞLU
Tekirdağ

Seçim sonuçlarının açıklanması ile fabrikalarda tartışmalar bitmiş değil. Çorlu ve Çerkezköy’de kimi fabrikalarda seçim öncesinden daha hararetli tartışmalar sürüyor ve gerginlikler yaşanıyor. İşçilerin düşük ücret, temel tüketim mallarına yapılan zamlar ve vergi yükü karşısında tepkileri ise ortak. Bu tartışmalarda hem CHP’ye hem de AKP’ye oy vermiş işçilerde “İşçi için beklentimiz yoktu, kötünün iyisine oy verdik” diyenlerin olması dikkat çekiyor. Kim gelirse gelsin patronların kazandığını söyleyen işçiler, “Artık eskisi gibi durarak bırakın yeni hak almayı, elimizdekini bile koruyamayız” uyarısı yaptı.

CHP’nin oylarının düşüp AKP’nin oylarının yükseldiği Çorlu’da, seçimde hilenin yapıldığı fikri, AKP karşıtı işçiler içinde etkili. Hayal kırıklığının da büyüdüğü bu işçilerde “Ülke daha kötüye gidiyor” fikri hakim.

CHP’ye oy vermiş bir tekstil işçisi, seçim sonrası yaşadıklarını şöyle anlattı: “Sabah kalktığımda seçim sonuçları hemen aklıma geldi ve içimin acıdığını hissettim. İşe gitmek istemedim ama uyandığımdan dolayı gittim. İçimde büyük bir öfke vardı ve neredeyse AKP’ye oy vermiş birilerini arayıp çatmak istedim. İşe gittiğimde hemen herkes aynı durumdaydı. Tartışmalar daha açıktan sürdürülüyordu. Hiç kimse müdür usta duyar kaygısı taşımadan tartışıyordu. Seçim öncesi bile bu kadar açıktan ve sert tartışma yürütülmemişti. AKP’liler sertleşmese bile daha açıktan partilerini savunuyordu.”

KÖTÜNÜN İYİSİNE OY VERDİK

“Kutuplaşmanın neresindeysek ona göre oy verdik” diyen izolasyon fabrikası işçisi ise “Fabrikada bir yandan AKP’li işçilere ‘Her şeyi hak ediyorsunuz. 1600 liraya köpek gibi çalışıp soğanı bile 7 liraya alın’ diye tepki gösteriyor. ‘Bununla Tayyip’in ne alakası var’ diyen AKP’li işçiler ise savunmaya geçiyorlar ama tam savunamıyorlar. Ama AKP’ye oy vermiş bir işçinin ‘Başkası kazansaydı daha kötü olurdu. Kötünün iyisine oy verdik’ demesi benim dikkatimi çekti. Çünkü ben de kötünün iyisi diye CHP’ye oy vermiştim. Yoksa ben de CHP’nin işçilerin durumunu düzelteceğine inanmıyordum” diye konuştu.

PATRONLAR HER KOŞULDA KAZANIYOR

Bu seçimlerde grevleri yasaklanan, sözleşmede aldıkları zammın 2-3 ay içinde erimesinden şikayet eden metal işçilerinin tutumu merak konusuydu. İşlerin durgunluğundan dolayı işten atılmaların tartışıldığı ve Türk Metal’in örgütlü olduğu B/S/H’den işçilerle konuştuk. İşçilerin ağırlığı muhalefet partilerine oy verse de seçim sonrası AKP’ye oy verenlerin sayısının hiç de az olmadığı ortaya çıkmış. “Tahminimden daha fazla işçi AKP’ye oy vermiş” diyen bir işçi, fabrikadaki durumu şöyle anlattı: “Seçim öncesi AKP ve MHP’yi savunan neredeyse yoktu. Çok az işçi AKP ve MHP’ye vereceğini söylüyordu. Ama seçimden sonra bunlara oy verenler kendini belli etmeye başladı. Şimdi tartışmalar daha sert geçiyor.”

B/S/H’de tartışmaların, grev yasağı ve ücretlerin erimesinden daha çok “Ülke için iyi mi oldu kötü mü?” ekseninde sürdüğünü anlatıyor işçiler. “Bundan sonra işçiler ve patronlar için nasıl olur?” diye sorduğumuzda ise bütün işçiler “Patronlar her koşulda kazanır” diye yanıt verdiler. Hükümete muhalefet ediyor diye gözüken TÜSİAD’ın seçim sonrası ilk açıklamasında “Seçim bitti, hükümetten yapısal reformlar yapmasını bekliyoruz” açıklaması işçilerin bu fikrini destekliyor.

ELİMİZİ TAŞIN ALTINA KOYMALIYIZ

Zamlar nedeniyle yoksulluğun artacağını anlatan bir B/S/H işçisi “İşten atılmalar ve ücretsiz izinlerle ekonomik daralma işçilerin sırtına yıkılacak. Sözleşmelere hükümet daha çok müdahale edecek. İşçiler için zor bir dönem başlıyor. Artık eskisi gibi durarak bırakın yeni hak almayı, elimizdekini bile koruyamayız” uyarısını yaptı.

“Fabrikada işler durgun, bantlar birleştiriliyor, vardiyalar azaltılıyor. Bölümler izine çıkarılıyor. İşten çıkışlar söz konusu. Ücretler eridi, vergi artınca ücretlerde 100-150 lira düşüş oldu. Bunun için eğer biz bir şey yapmazsak işimiz kötü” diyen başka bir B/S/H işçisi de şu çağrıyı yaptı: “Birleşmeliyiz. Yoksa bizi kimse kurtaramaz. Eskisi gibi ne Türk Metal’den ne de başka bir yerden bir şey bekleyebiliriz. İş başa düştü. Elimizi taşın altına koyup birleşmeli ve mücadele etmeliyiz.”

Son Düzenlenme Tarihi: 28 Haziran 2018 21:02
www.evrensel.net