03 Eylül 2012 11:05

Haydi çocuklar fabrikalara

Yeni eğitim-öğretim dönemi başlarken öğrencilerin, velilerin ve öğretmenlerin yaşadığı sıkıntılar sıkça dile getirildi. 4+4+4 eğitim sistemiyle birlikte birçok okulun imam hatip lise ve ortaokula çevrilmesi, okula kayıt yaptıracak öğrencilerin, kayıt yaptıracak okul bulamamasına yol açtı. Bulunan okullarda ise sınıf mev

Haydi çocuklar fabrikalara
Paylaş
Onur Aydın

TORBA YASAYA EKLEME YAPILDI

Gündeme geldiğinden beri sıkça tartışma konusu olan ‘Torba Yasa’nın 42. maddesiyle 5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanununun 12. maddesine şu şekilde bir ekleme yapıldı: “Bu kanun kapsamında organize sanayi bölgelerinde açılan mesleki ve teknik eğitim okullarında öğrenim gören her bir öğrenci için, 2012-2013 eğitim ve öğretim yılından başlamak üzere, resmî okullarda öğrenim gören bir öğrencinin okul türüne göre devlete maliyetinin bir buçuk katını geçmemek üzere, her eğitim öğretim yılı itibarıyla Maliye Bakanlığı ile bakanlık tarafından müştereken belirlenen tutarda, bakanlık bütçesine bu amaçla konulan ödenekten eğitim ve öğretim desteği yapılabilir.” Buna göre devlet okullarında öğrenci başına belirlenen masraf miktarı 3 bin 300 TL, bu yasayla birlikte açılacak Özel Meslek Liseleri’nde okuyacak öğrencilerin masraf tutarı 5 bin TL civarında olacak ve bu tutarı devlet karşılayacak.

HER SANAYİYE BİR OKUL

Yasanın onaylanmasından sonra harekete geçen patron ve sanayi örgütleri her OSB’de bir okul açma çabası isteğiyle Milli Eğitim Bakanlığı’nın kapısına dayandı.  Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’le görüşen TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, tüm sanayi havzalarında okul açmak istediklerini söyledi.  Bakan Ömer Dinçer’in bu talebe sıcak baktığı söyleniliyor. Devletin ve patronların fabrikalarda kalifiye eleman sıkıntısını bu şekilde çözmeye çalıştığı dönemde, devlet okullarında verilen nitelikli eğitim seviyesi tekrardan karşımıza geliyor. Açılacak olan Özel Endüstri Meslek Liselerinin yönetim kadrolarında bölgedeki sanayi odalarının başındaki yöneticiler olacak.  Belirledikleri ihtiyaca göre öğrenciler bu liselerde yetiştirilecek. Ancak var olan Endüstri Meslek Liselerinde teknik yetersizliğe dair bir çözüm geliştirmeyi düşünmeyen devlet, patronların her ihtiyacına bir çözüm bulmaya çalışıyor. Hükümet, atölye, laboratuvar veya kütüphanesi olmayan birçok okul varken, buralara yönelik bir çabada dahi bulunmuyor.

4+4+4 GENÇLERİ KÖLELEŞTİRECEK

4+4+4 eğitim sistemiyle birlikte kaos yaşanan ülkede, kayıt yaptıracak okul bulamayan aileler, ilerleyen zamanlarda çocuklarını bu liselere göndermek zorunda kalabilir. Düz liselerin kapatılıp, Endüstri Meslek Lisesi ve Anadolu Lisesine çevrilmesi sonucu kayıt yaptıracak okul bulamayan veliler, son çözüm olarak çocukları bu okullara gönderecekler. Bununla birlikte de 15-16 yaşında gençler sanayi bölgelerinde uzun süreli çalışma koşullarıyla karşı karşıya kalacak.

İNŞAATLARIN YAPIMINA BAŞLANDI

İlk olarak ENKA Vakfı’nın Gebze’de açtığı okul, tüm sanayi bölgelerine de örnek oluşturarak inşaatlarına başlandı. Ankara Sanayi Odası’nın (ASO) da çalışmalara başladığı belirtilirken, İstanbul’da da İkitelli Organize Sanayi Bölgesi Başkanlığı tarafından İkitelli AYKOSAN sanayi sitesi içerisinde ‘Endüstri Meslek Lisesi ve İşletmeler Üstü Mesleki Eğitim ve Teknoloji Merkezi’ inşaatına başlandı. (İstanbul/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Tunus’ta birleşik cephe kuruldu

SONRAKİ HABER

LYS'de başarısızlığın faturası sendikalara

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa