‘Sadaka değil herkes için parasız eğitim’

‘Sadaka değil herkes için parasız eğitim’

Hükümetin ikinci öğretimde öğrenim gören öğrenciler için harçları kaldırmamasına yönelik tepkiler sürüyor. İstanbul’da Beşiktaş Meydanında bir araya gelen üniversite öğrencileri, “Başbakana en yakın yerden cevap veriyoruz” dediler.

Beşiktaş İskele Meydanına yürüyen öğrenciler,aileleri ve hocaları kurdukları kürsüyle Hükümete seslendi. Kürsüde ilk sözü alan Öğretim Üyeleri Derneği Eş Başkanı Esen Arslandoğan, birinci öğretimler için bile harçların tam olarak kalkmadığını söyledi. “AKP sadaka kültürünü daha fazla geliştirerek bu senelik Bakanlar Kurulu kararıyla harçları kaldırdı. Ancak yasa değişikliği yapılmadıkça harçların kalkmış olduğun söz edilemez” diyen Arslandoğan, AKP’nin  yasa değişikliği yaparak herkesi kapsayan bir düzenleme yapmasını istedi. Galatasaray Üniversitesi Öğretim Üyesi Mehmet Karlı da, harçların kaldırılmasının lütuf olarak sunulmasına tepki göstererek, “Bu talebin hükümetin gündeminde olması için çok fazla öğrencinin canı yandı. Soruşturmalar ve tutuklamalar yaşandı” dedi. Parasız eğitimin herkes için geçerli olması gerektiğini ifade eden Karlı, sadece harçların değil, barınma, beslenme, diğer eğitim harcamalarının da devlet tarafından karşılanması gerektiğini vurguladı.

‘NEDEN AYRIMCILIK YAPILIYOR’

Akademisyenlerden sonra sözü öğrenciler aldı. Üniversite öğrencisi Dilara Aydın, “Parasız eğitim için eylemler yapıldığında Başbakan, ‘Parasız eğitim diye bir şey olur mu’ diyordu. Bu yüzden, Başbakanın ‘İkinci öğretimlerin harçlarını kaldıramayız’ açıklaması bizi hiç şaşırtmadı” dedi. Aydın, parasız eğitim için mücadele etmeye devam edeceklerini ifade etti.

Öğrenci velisi Hamide Arvaz da, “Haktan hukuktan bahseden bir partinin adaletsizlik yapmasına karşıyım” diyerek hükümete tepki gösterdi. Milletvekillerinin maaşlarına bir gece de zamlar yapıldığını hatırlatan Arvaz, ikinci öğretimler için de bir gece de kanun çıkartılabileceğini anlattı. (İstanbul/EVRENSEL)

Son Düzenlenme Tarihi: 25 Şubat 2015 23:32
www.evrensel.net