ABD, müttefiklerine 'İran'dan petrol alımını durdurun' diyecek
Fotoğraf: Pixabay

ABD, müttefiklerine 'İran'dan petrol alımını durdurun' diyecek

ABD, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu müttefiklerinden İran'dan petrol alımını Kasım ayına kadar sonlandırmalarını isteyecek.

ABD, İran'dan petrol ithalatı yapan müttefiklerinden, bu alımlarını Kasım ayından itibaren sonlandırmalarını istemeye hazırlanıyor.

Petrol fiyatları, Libya ile Kanada'daki arz kesintilerinin ardından, ABD'nin diğer ülkelerin İran'dan petrol ithalatını durdurmaya hazırlandığına ilişkin haberlere bağlı olarak artışını sürdürdü.

Türkiye'nin de akaryakıt fiyatlarını belirlemede ölçüt olarak kullandığı Brent petrolünün varil fiyatı yüzde 0.2 yükselerek 76.46 dolara, ABD hafif ham petrolünün fiyatı yüzde 0.3 yükselişle 70.70 dolara yükseldi.

ABD basınının "Pentagon kaynaklarına" dayandırdığı haberlere göre, ABD yönetimi müttefiklerinden petrol alım planlarını, İran alımlarını Kasım ayında "tamamen durdurmayı" hedefleyecek şekilde yapmalarını isteyecek.

Haberlere göre, bir ABD heyeti de, İran'dan doğacak "arz boşluğu"nun doldurulmasına ilişkin çalışmalar başlatmak üzere, önümüzdeki günlerde Ortadoğu'daki petrol üreticilerini ziyaret edecek.

İran'dan en büyük petrol alımını, ihtiyacının dörtte biri kadarını bu ülkeden karşılayan Çin yapıyor; Çin'i Hindistan, Güney Kore ve Türkiye izliyor.

ZEYBEKCİ: BİZİ BAĞLAMAZ

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, ABD'nin müttefiklerine İran petrol ticaretini durdurması talebi konusunda aldığı kararlara ilişkin, "Bizi bağlamaz, ancak BM kararlarını tanırız" dedi. (HABER MERKEZİ)

Son Düzenlenme Tarihi: 27 Haziran 2018 13:17
www.evrensel.net
ETİKETLER İranABD